Librat, botime & pėrkthime tė reja

Ngjarjet e renda te vitit 1997, bėhen pėrsėri subjekt botimesh. Ėshtė publicisti Fatos Lubonja, ai, i cili kėtė jave vjen ne tregun e librit me ?Nėntėdhjeteshtata, Apokalipsi i Rreme?. Nėpėrmjet njė artifici letrar, Lubonja ėshtė ndare ne dysh ne kėtė libėr, njeri ėshtė personazhi dhe tjetri rrefimtari ne veten e trete. Mes autoreve shqiptare, ne radhėn e te rinjve, vjen edhe shkrimtari Kleo Lati. Pas, ?Dhe yjet dridhen nga dashuria?, Lati propozon romanin me te ri, ?Mekati i bukur i Tradhtisė?, i cili zbulon ate qe shkrimtari e quan ndjenjėn me te pandryshueshme te njerėzimit, dėshirėn pėr pasion. Ne gjininė e monografise, vjen Theodhori Proko, me ?Pema e Jetes?, libėr i cili i kushtohet artistit Ndoc Tusha, mjeshtėr i aplikimit te pikturės me kashte. Ne letėrsinė e huaj, kėtė jave, vijnė ne shqip njė pėrmbledhje e ?Novelave? te Anton Ēehov. Njė roman policesk nga autorja norvegjeze Anne Ragde nen titullin ?Plepat Berlineze? si dhe nje liber per femije nga Michael Ende, ?Shkolla e Magjise?. Miliano Stefa, ka sjelle kete botim me poezi dashurie, enkas per ditėn e Shen Valentinit, nen titullin ?Liljas.?

Shpėrndaje          

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Vizion Plus

Publikuar nga: Vizion Plus

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos