Evazioni fiskal, debat Braēe-Bode nė Kuvend

TIRANĖ- Debate dhe replika tė ashpra nė Kuvendin e Shqipėrisė, mes deputetit tė PS-sė, Erion Braēe dhe ministrit tė Financave, Ritvan Bode pėr evazionin fiskal. Nė seancėn e sotme, Brace ka akuzuar qeverinė pėr njė luftė krejtėsisht formale e pa asnjė rezultat, duke deklaruar se evazioni fiskal buron nga tregu i brendshėm.

Nė fjalėn e tij nė seancė, duke iu referuar projektligjeve qė janė sot pėr miratim, ai  Pėr ratifikimin e marrėveshjes ndėrmjet Kėshillit tė Ministrave tė Republikės sė Shqipėrisė dhe Qeverisė sė Republikės sė Singaporit pėr shmangien e tatimit tė dyfishtė dhe parandalimin e evazionit fiskal nė lidhje me tatimin mbi tė ardhurat dhe Pėr ratifikimin e marrėveshjes me shkėmbim notash pėr korrigjimin e marrėveshjes ndėrmjet Republikės sė Shqipėrisė dhe Republikės Federale tė Gjermanisė pėr shmangien e tatimit tė dyfishtė dhe evazionit fiskal pėr taksat mbi tė ardhurat dhe mbi kapitalin nėnshkruar mė 6 prill 2010 nė Berlin, Brace i ka cilėsuar pa asnjė vlerė konkrete.

Sipas tij, tė dyja projektligjet formale janė tė tilla jo vetėm pėr shkak tė marrėdhėnieve qė kemi me Singaporin, por edhe sepse evazioni fiskal buron nga tregu i bendshėm. Sa herė flitet pėr evazion fiskal, debati ėshtė bėrė i padobishėm dhe jam i bindur qė sapo tė mbaroj diskutimin, qeveritarėt marrin fjalėn pėr tiu referuar viteve mė parė dhe duke folur mė pas pėr Bashkinė e Tiranės dhe Durrėsit, tha Braēe.

Brace ka deklaruar se tė ardhurat nė total nė krahasim me buxhetin e 2010-s kanė krijuar njė defiēit prej 31.6 miliardė lekėsh. Ndėrkohė qė tė ardhurat tatimore kanė njė defiēit me 39.7 miliardė lekė nė krahasim me buxhetin e 2010-s.

Reagon Bode

I menjėhershėm ka qenė reagimi i kreut tė Financave, Bode, sipa stė cilit qeveria ka njė meritė tė padiskutueshme pėr luftėn ndaj evazionit. Nė fjalėn e tij ai ka sjellė shembullin e naftės Virgia, duke kujtuar se lulėzimi i saj nė tregun venda ėshtė bėrė pikėrisht nė kohėn e qeverisjes socialiste. Ne rregulluam tregun e naftės Virxhinia. Nėse ju nė 2004-n arritėn tė zhdoganonin 230 mijė tonė naftė importi, nė 2010 janė zhdoganuar 480 mijė tonė naftė. Bėhet fjalė pėr njė rritje dy herė e gjysmė mė shumė. Qeveria ka nxjerrė nga thonjtė e naftės dhe kontrabandės 300 tonė naftė, tha Bode.

Madje, Bode ka akuzuar bashkinė e Tiranė pėr mosrealizimin e tė ardhurave, duke kujtuar se gjatė kėtij viti, ky realizim ka qenė mė i vogėl krahasuar me 2099, ndėrkohė qė administrata qendrore ka qenė efektive nė kėtė drejtim.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos