SHBA: Gjetėm video porno nė shtėpinė e Bin Ladenit

Nė shtėpinė e Osama bin Ladenit ishte gjetur edhe material pornografik. Koleksioni ishte mes mjeteve tė konfiskuara nė strehimin e ish-kreut tė Al Kaedės, pas aksionit tė amerikanėve mė 2 maj, ku Bin Laden u vra. Sipas burimeve, materiali ka tė bėjė me video moderne elektronike. Zyrtarėt thanė qė nuk ėshtė e qartė saktėsisht se nė ēfarė pjese tė kompleksit ishte gjetur koleksioni apo edhe nėse Bin Laden vetė mund ti kishte parė ato video. Ndėrkohė, tri tė vejat e Bin Ladenit u morėn nė pyetje nga hetuesit amerikanė. Lajmi u konfirmua dje nga Shtėpia e Bardhė. Gratė janė marrė nė pyetje nė grup, jo veēmas. CNN ka raportuar se gruaja e tij mė e vjetėr ka treguar gjithēka qė dinte, edhe pse nė kontaktin me amerikanėt gratė kanė qenė shumė armiqėsore. Por zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, Xhei Karnei, tha se dėshmia e  tyre nuk kishte shtuar detaje tė reja pėr amerikanėt. Gruaja mė e re ishte identifikuar edhe mė parė. Ajo ishte jemenasja Amal Ahmed Abdulfattah, ndėrsa dy tė tjerat u identifikuan nė media si Khairiah Sabar apo Um Hamza dhe, Siham Sabar apo Um Khalid, tė dyja saudite. Zyrtarėt amerikanė kanė deklaruar nė anonimitet se informacioni qė ēoi CIA-n tė fokusohej te korrieri i Bin Ladenit, Abu Ahmed al-Kuvaiti dhe i ndihmoi ata tė gjenin Bin Ladenin kishte ardhur nga i burgosuri Hasan Ghul. Sipas CBS, ushtarėt e ngarkuar pėr aksionin kundėr Bin Ladenit nė terren ishin 25, por vetėm tre prej tyre kanė hyrė nė dhomėn e gjumit tė terroristit. Plumbi i parė ka shkuar bosh, dy tė tjerėt e kanė qėlluar njė nė kokė dhe njė nė kraharor. Navy Seals kanė tėrhequr mėnjanė vajzat e Bin Ladenit qė ishin nė dhomė.

Rezoluta

Parlamenti i Pakistanit ka bėrė thirrje pėr njė rishikim tė marrėdhėnieve me Shtetet e Bashkuara, pasi vlerėsoi se sulmi amerikan qė vrau Osama bin Ladenin ishte shkelje e sovranitetit tė vendit. Deputetėt nė Islambad kanė kėrkuar njė hetim tė pavarur. Ata miratuan unanimisht njė rezolutė qė vendos embargo ndaj kalimit transit tė automjeteve tė NATO-s, derisa SHBA tė ndalin sulmet me avionė tė telekomanduar.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos