MASH publikon pėrgjigjet e testit tė Letėrsisė

TIRANE- Maturanet i janė nėnshtruar sot provimit te pare te Matures Shteterore, duke testuar dijet e tyre ne lenden e Letersise dhe te Gjuhes Shqipe, pergjigjet e te cilit tashmė janė shpallur nė sajtin zyrtar tė Ministrisė sė Arsimit.

Sipas MASH, provimi ka filluar njėkohėsisht nė tė gjithė vendin nė orėn 10.00 dhe ka zgjatyr 2 orė e 30 minuta.

Nė provim kanė marrė  pjesė rreth 41 000 maturantė, nga I gjithė vendi, tė vendosur nė mjediset e pėrzgjedhura nga Drejtoritė Arsimore Rajonale dhe Zyrat Arsimore.

Gjithnjė sipas ministrisė sė Arsimit, pyetjet e provimit kanė patur pėr qėllim, vleresimin e njohurive dhe aftesive tė nxėnėsve qė mbarojnė shkollėn e mesme, formimin letrar e gjuhėsor tė tyre.

Pas pėrfundimit tė procesit, testet e maturantėve do tė grumbullohen nė Agjencinė Kombėtare tė Provimeve dhe do tė shpėrndahen nė qendrat e korrigjimeve pėr tu vlerėsuar.

Pėr tė parė pėrgjigjet e testit tė sotėm, tė publikuara vetėm pak orė pas provimit nga ministria e Arsimit, klikoni nė linkun mė poshtė; http://www.mash.gov.al/njoftim.php?id1=12&id=174

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos