Matura e vogel provimet e lirimit per 9-vjecaret

Këto ditë qershori janë ditë provimesh edhe për nxënësit e shkollave 9-vjeçare.  Ditën e premte, ata të klasës së 9-të pritet që të finalizojnë 9 vite dije në Gjuhë-Letërsi. Provimet e lirimit tashmë u ngjasojnë atyre të maturës shtetërore, nisur nga procedurat që ndiqen. Testit të Gjuhë-Letërsisë do t’i nështrohen në të gjithë vendin rreth 51.400 nxënës.

“Janë marrë të gjitha masat për realizimin e procesit në mënyrën më të mirë të mundshme. Njëlloj sikurse provimi i maturës, fletët e provimit vijnë me zarf të mbyllur nga kryeadministratori. Ditën e provimit në mëngjes, hapen në orarin e caktuar, në orën 10.00. Pasi është hedhur shorti për administratorët e klasave ndahet grupimi i nxënësve. Çdo klasë ka 15 nxënës”-thotë Eliana Sado, drejtoreshë e shkollës 9-vjeçare “Lidhja e Prizrenit”.

Sipas udhëzimeve të dala nga drejtoria arsimore, nëse nxënësit do të mungojnë në provime, duhet që arsyeja e tyre të jetë e argumentuar ndërkohë që për ta do të ketë një shans të dytë.

“Duhet ta kenë të dokumentuar nqs janë të sëmurë. Kanë të drejtë ta japin në fund të gushtit”-thotë ajo.

Nxënësit do të vlerësohen me pikë të cilat konvertohen në notë, ndërkohë që në datën 23 qershor ata do të zhvillojnë atë të matematikës.Edlira Sulejmani

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Alsat

Publikuar nga: Alsat

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos