Temat nga ku do tė merren pyetjet pėr 17 provimet me zgjedhje

20/06/2011   Matura 2011, kapitujt dhe temat mė tė rėndėsishme qė maturantėt duhet tė pėrvetėsojnė

Pėr tė mos rrezikuar tė drejtėn e konkurrimit pėr pranimet nė shkollat e larta publike tė vendit gjatė vitit tė ardhshėm akademik, maturantėt duhet tė kalojnė edhe provėn e fundit tė maturės me 30 qershor pėr dy provimet me zgjedhje. Ndryshe nga sa ka ndodhur nė maturat e shkuara, numri i lėndėve qė do tė jepen si provime me zgjedhje kėtė vit ka mbėrritur nė 17 tė tilla. Aktualisht maturantėt kanė nisur pėrgatitjet finale pėr tė dyja provimet e pėrzgjedhura sipas preferencave individuale, notat e tė cilave janė edhe vendimtare nė pėrzgjedhjen e profileve pėr studimet e larta qė maturanti do tė ndjekė. Edhe pėr kėto provime ekspertė pohojnė se mbi 80 pėr qind e pyetjeve do tė merren nga temat e listuara nė programet orientuese pėr secilėn nga lėndėt. Sipas pėrcaktimeve tė bėra, kėrkesat nė test do tė jenė dy llojesh: me zgjedhje tė shumėfishtė e me shtjellim tė argumentuar. Zgjidhja e ushtrimeve dhe kėrkesave me shtjellim do tė zėrė njė pjesė tė rėndėsishme tė pyetjeve qė do tė pėrmbajė testi final. Pėr kėtė janė pėrcaktuar edhe kapitujt e temat tė cilave nxėnėsit duhet t’u japin mė shumė pėrparėsi nė kėtė fazė pėrgatitore. Bashkėngjitur shkrimit do tė gjeni tė plotė kapituj dhe temat qė maturantėt duhet tė pėrvetėsojnė mė me pėrparėsi, duke qenė se dhe pyetjet finale tė testit do tė jenė marrė nga kėto tema. Pas dy ditėsh pritet tė ngujohen nė AVA hartuesit e testeve, tė cilėt do tė pėrzgjedhin nga fondi i pyetjeve (ku pėr secilėn lėndė janė nxjerrė nė pah mė shumė se 400 pyetje) kėrkesat finale qė do tė pėrmbajė teza e provimit. Testet me zgjedhje tė Maturės Shtetėrore pėrmbajnė pėr secilėn lėndė 20 kėrkesa, nga tė cilat 10 kėrkesa janė me pėrgjigje alternative dhe pėrbėjnė 10 pikė, dhe 10 kėrkesa janė me zhvillim dhe pėrbėjnė 30 pikė. Kėshtu nė total, njė maturant pėr tė marrė notėn maksimale duhet tė mbledhė 40 pikė nga pėrgjigjet e dhėna. Mėsuesit e shkollave tė mesme, deri nė mbyllje tė javės sė ardhshme duhet tė zhvillojnė konsultime me nxėnėsit qė janė regjistruar pėr tė marrė pjesė nė dy provimet me zgjedhje tė 30 qershorit. Gjatė kėtyre orėve, nxėnėsit do tė orientohen me tė gjitha temat e paqarta mėsimore qė do tė jenė pjesė e temave tė provimit. Njėkohėsisht edhe pėr provimet me zgjedhje ėshtė konfirmuar se maturanti nuk do tė penalizohet me heqje tė pikėve, nė rast se pėrgjigjet qė do tė japė nuk janė tė sakta. Kėto pyetje do tė vlerėsohen me zero pikė.

Shpėrndarja e pyetjeve nė test

Shpėrndarja e pyetjeve nė test do tė bėhet sipas temave tė programit dhe pėrqindjes qė zė secila temė apo kapitull nė programin lėndor orientues tė Maturės Shtetėrore, tė cilėn e gjeni tė detajuar nė tabelėn bashkėngjitur shkrimit pėr secilėn nga tė 17 lėndėt qė do jepen si provim. Kjo do tė thotė se temat qė kanė pėrqindjen mė tė lartė, duhet tė shihen mė me prioritet nga nxėnėsi, pėr vetė faktin se nė testin final ato do tė zėnė dhe pjesėn mė tė madhe tė pyetjeve, po ashtu dhe tė pikėve mė tė larta. Ndėrsa pėr temat qė kanė pėrqindjen mė tė vogėl, pohohet se do tė pėrfshihen nė pyetjet me alternativa, tė cilat do tė vlerėsohen me nga 1 pikė. Nė total teza e provimit pėr lėndėt me zgjedhje do tė ketė 20 pyetje tė kombinuara ndėrmjet 10 pyetjeve me shtjellin dhe dhjetė tė tjerave me alternativa. Pėr pėrgjigjet alternative tė dhėna saktė maturanti do tė vlerėsohet me 10 pikė, ndėrsa pėr ato me shtjellim do tė mbledhė rreth 30 pikė. Nė kėto kushte, pėr tė marrė vlerėsimin maksimal njė maturant duhet tė grumbullojė rreth 40 pikė nė secilėn prej lėndėve qė do japė si testim me zgjedhje.

Temat nga ku do tė merren pyetjet e provimit

pėr tė 17 lėndėt me zgjedhje tė maturės 2011

FIZIKA

Mekanika 34 %

Lėvizja mekanike. Kinematika 8

Dinamika. Ligjet e Njutonit 13

Forcat dhe baraspesha e trupave 3

Puna e forcave dhe energjia mekanike 10

Fizika molekulare dhe termodinamika 11

Bazat e teorisė molekulare tė lėndės. Gazi i pėrsosur 5

Termodinamika. 6

Elektriciteti dhe magnetizimi 24

Fusha elektrike konstante 8

Rryma elektrike konstante 6

Fusha magnetike konstante 3

Induksioni elektromagnetik 7

Lėkundjet dhe valėt 13

Lėkundjet 10

Valėt 3

Optika 5

Lėvizja e grimcave nė fushėn e forcave dhe

relativiteti 5

Lėvizja e grimcave nė fushėn e forcave 3

Teoria e relativitetit 2

Fizika kuantike dhe bėrthamore 8

Fizika kuantike 4

Fizika bėrthamore 4

KIMI

Ndėrtimi i lėndės, sistemi periodik 17

Kimi sasiore 16

Kinetika kimike 8

Ekuilibrat kimikė 10

Elektrokimia 11

Termokimi. 8

Kimi organike 30

HISTORIA

Historia e Lashtė Botėrore 7.5 %

Historia Botėrore e Mesjetės 4.5 %

Historia Moderne Botėrore 13 %

Historia Botėrore e Shekullit tė XX 25 %

Historia e Popullit Shqiptar 50 %

GJEOGRAFIA

Toka 32%

Atmosfera 28%

Hidrosfera 18%

Tokat dhe biogjeografia 11%

Mjediset jetėsore 11%

Gjeografia 2 (Rajonale)

Probleme tė pėrgjithshme tė mjedisit 7%

Evropa 19%

Amerika e Veriut dhe Amerika e Jugut 26%

Afrika, Lindja e Mesme, Azia Jugore, Azia

Juglindore, Azia Lindore, Australia dhe Oqeania 48%

Gjeografia 3 (Trashėgimia natyrore dhe kulturore)

Mjedisi nė vėshtrimin gjeografik 29%

Pasuritė e veēanta natyrore dhe kulturore 14%

Trashėgimia natyrore kombėtare 43%

Monumentet kulturore 14%

Gjeografia 4 (Republika e Shqipėrisė dhe trevat Shqiptare)

Pėrbėrja dhe pozita gjeografike e trevave shqiptare 4%

Natyra e trevave shqiptare 21%

Organizimi shtetėror dhe administrativ 2%

Popullsia dhe vendbanimet 6%

Ekonomia 8%

Rajonet gjeografike tė trevave shqiptare 38%

Kosova 13%

Trevat Shqiptare nė Serbi 2%

Trevat Shqiptare nė Maqedoninė Perėndimore 2%

Trevat Shqiptare nė Mal tė Zi 2%

Trevat shqiptare nė Greqi 2%

BIOLOGJIA

Bazat kimike te jetės 2%

Biologjia qelizore 19%

Sistematika 26%

Anatomia, fiziologjia shtazore 24%

Evolucioni 3%

Trashėgimia 15%

Mikrobiologjia 2%

Ekologjia 9%

ANGLISHT, FRĖNGJISHT , GJERMANISHT, SPANJISHT

Tė kuptuarit me shkrim 30 %

Fjalor dhe Gramatikė 50 %

Te shkruarit 20 %

ITALISHT

Tė kuptuarit me shkrim 40 %

Leksiku dhe gramatika 40 %

Tė shprehurit me shkrim 20 %

NJOHURI PĖR SHOQĖRINĖ

Sociologjia

Kreu I 23%

Kreu II 8%

Kreu III 7%

Kreu IV 5%

Kreu V 5%

Kreu VI 5%

Kreu VII 7%

Kreu VIII 10%

Kreu IX 7%

Edukimi qytetar demokratik

Kreu I 7%

Kreu II 5%

Kreu III 12%

EKONOMI- FILOZOFI

Pesha qė zė secila prej lėndėve

nė pikėt e testit ėshtė 50% !

HISTORIA E BALETIT

Kėrcimi nė shoqėrinė primitive 3 %

Kėrcimi nė periudhėn e antikitetit 3 %

Kėrcimi nė mesjetė 4 %

Kėrcimi nė Rilindje 10 %

Figurat e rėndėsishme tė Koreografisė Botėrore

Zhan Zhorzh Nover Salvatore Vigano 5 %

Kėrcimi nė Periudhėn e Romantizmit

Philip Talioni, Fani Elsler 10 %

Krijimi i sistemit klasik evropian 10 %

Baleti nė shek. XX 10 %

Baleti nė Evropėn Perėndimore 10%

Teatri i Baletit nė Amerikė 10 %

Tradita koreografike shqiptare 10%

Krijimi i Filarmonisė Shqiptare 10%

Baletet e vėna nė skenėn shqiptare 5%

HISTORI ARTI

Arti Figurativ nė antikitet (3000 vjet p.K.- 400 pas K.) 10 %

Arti nė mesjetė (shek. XI - XV) 5 %

Rilindja Evropiane (shek. XV - XVII) 10 %

Arti Barok (shek. XVII - XVIII) 10 %

Arti i Kohės sė Re (shek. XVII - XX) 15 %

Arti nė shek. XX 15 %

Arti Ilir dhe i qyteteve antike bregdetare 5 %

Arti Bizantin 5 %

Arti Pasbizantin 5 %

Arti i Rilindjes Kombėtare Shqiptare 5 %

Arti Periudhės sė Pavarėsisė 5 %

Arti i Periudhės sė Pasēlirimit (1945 deri mė sot) 10 %

HISTORIA E MUZIKĖS

Muzika nė mesjetė 5 %

Muzika nė Rilindje 8 %

Muzika Barok 10 %

Muzika nė Klasicizėm 25 %

Muzika nė Romantizėm 37 %

Muzika nė shek. XX 10 %

Muzika shqiptare 5 %

HARMONIA

Harmonizimi me tri funksionet kryesore 50%

Harmonizimi duke pėrdorur sistemin e plotė Funksional 25%

Harmonizimi duke pėrdorur tingujt joakordikė 10%

Harmonizimi duke pėrdorur shmangiet dhe

modulacionet nė tonalitete tė afėrta 10 %

Veēoritė e harmonizimit nė modet e muzikės

popullore shqiptare 5 %

ANATOMI ARTISTIKE

Kafka (Cranium) 9 %

Skeleti i trungut 12 %

Kockat e gjymtyrėve tė sipėrme (Ossa membri superioris) 11 %

Kockat e gjymtyrėve tė poshtme (Ossa membri inferioris) 11 %

Muskujt e kokės 7 %

Muskujt sipėrfaqėsorė tė shpinės 6 %

Muskujt e kraharorit 6 %

Muskujt e barkut 6 %

Muskujt e anėsisė sė sipėrme tė ndarė sipas zonave 16 %

Muskujt e anėsisė sė poshtme tė ndarė sipas zonave 16 %

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Metropol

Publikuar nga: Metropol

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos