"Otranto", ulet dėnimi pėr kapitenėt, Prokuroria: Faji i "Katerit tė Radės"

LECE- Gjykata e Apelit e Leces mbyll ēėshtjen e bujshme tė tragjedisė sė Otrantos, duke ulur dėnimin pėr kapitenin e anijes italiane "Sibilla", Fabrizio Laudadio dhe kapitenin e anijes "Kateri i Radės", Namik Xhaferri, tė cilėt akuzohenpėr tragjedinė e Otrantos mė 28 mars 1997.

Ata akuzohen pėr mbytjen dhe pėrplasjen e anijes Kateri i Radės, duke shkaktuar vdekjen e 108 emigrantėve shqiptarė

Pėr komandantin italian Fabrizio Laudadio Gjykata e Apelit dha 2 vjet e 4 muaj burg, nga 3 vjet burg qė kishte dhėnė Gjykata e Shkallės sė Parė e Leces, ndėrsa pėr kapitenin shqiptar, Namik Xhaferri gjykata dha 3 vjet e 10 muaj burg, ( nga 4 vjet burg qė kishte dhėnė Gjykata e Shkallės sė Parė e Leces).

Trupi gjykues u tėrhoq pėr marrjen e vendimit qė ditėn e djeshme, ndėrkohė qė vendimin e dha sot nė mėngjes.

Prokurori i pėrgjithshėm Giuseppe Vignola kėrkoi lirimin e Laudadios duke pretenduar se pėrplasja mes Sibilės dhe Katerit tė Radės ishte shkaktuar nga manovrat e  pamatura tė komandantit tė motovedetės shqiptare, pėr ti shpėtuar bllokadės detare nė brigjet puljeze.


Paralel me kėtė ēėshtje gjyqėsore, janė nė proces dhe dy tė tjera. Nė Gjykatėn e Brindisit po zhvillohet procesi civil pėr dėmshpėrblimin financiar pėr viktimat.
Ndėrkohė, 16 nga tė mbijetuarit e kėsaj tragjedie i janė drejtuar Gjykatės sė Strasburgut.


TRAGJEDIA
Nė trazirat e marsit tė vitit 1997, 120 shqiptarė, filluan rrugėtimin qė nuk do t’i conte sėrish nė tokė, me anijen shqiptare Kateri i Radės.
Rreth orės 15:00, anija ngriti spirancėn dhe u nis nė drejtim tė brigjeve italiane. Pas rreth 4 orėsh lundrim nė det, nė Kanalin e Otrantos ndodhi tragjedia. Anija shqiptare u godit nga anija luftarake italiane "Sibilla" dhe pėr pasojė u mbytėn 81 vetė, ndėrsa 24 tė tjerė u zhdukėn. Nga pamjet filmike siguruar nga prokuroria italiane, shihet qartė anija “Sibilla” njė flotėanije luftarake italiane, qė i ka rėnė nė mes anijes sė vogėl shqiptare. Tragjedia e Otrantos ėshtė cilėsuar si ngjarja mė e rėndė qė preku shumė familje vlonjate dhe nga qytete tė tjera tė vendit.
(s.g/BalkanWeb)

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

BalkanWeb

Publikuar nga: BalkanWeb

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos