Pikėt minimale pėr degėn e kėrkuar, ja si llogaritet

Gati pėr llogaritjen e pikėve me tė cilat do tė konkurrojnė nė shkollat e larta.Matura Shtetėrore ėshtė mbyllur dhe tani nis gara e universiteteve. Fill pas publikimit tė notave tė lėndėve me zgjedhje, ēdo maturant ka nė duar 5 komponentėt e maturės qė i duhen pėr zbatimin e formulės sė pikėve. Kėtė llogaritje ata duhet ta bėjnė pėrpara se tė plotėsojnė formularin A2. Ai brenda javės qė vjen do tė jetė nė shkolla. Rreth 9% e maturantėve qė u janė nėnshtruar provimeve me zgjedhje nuk kanė arritur tė marrin nota kaluese; ēka do tė thotė se mbetėsve tė Letėrsisė e Matematikės u shtohen edhe 3320 tė tjerė. Ndėrkohė qė 5% e tyre kanė marrė notėn maksimale. Tė tillė rezultojnė 2400 nxėnės. Ka nga ata maturantė qė nuk kanė marrė ende pėrgjigjet, pasi testet e tyre i kanė kaluar komisionit qė heton rastet e dyshuara pėr kopje, apo qė kanė probleme tė tjera. Sipas krerėve tė Agjencisė sė Pranimit nė Institucionet e Arsimit tė Lartė, janė 50 teste tė tilla. Ata bėnė me dije se brenda kėsaj jave pritet tė fillojė shpėrndarja e formularit A2, nė pėrbėrje tė tė cilit do tė ketė mė shumė programe studimi tė renditura. Po kėshtu ėshtė drejt pėrfundimit shtypja e diplomave tė maturės. Tė parėt qė do ta marrin do tė jenė tė rinjtė qė do tė aplikojnė nė universitetet jashtė vendit. Bėhet fjalė pėr 4500 tė rinj qė sot dhe nesėr do tė marrin kėtė dokument tė rėndėsishėm. Ne jemi nė procesin e prodhimit tė diplomave pėr 4500 studentė qė mendohet tė aplikojnė pėr tė vazhduar studimet e larta jashtė shtetit. Disa prej ambasadave tė huaja, veēanėrisht ajo gjermane, kam dėgjuar se kanė disa kufij mjaft tė afėrt me procesin e korrigjimit dhe tė vlerėsimit tė provimit tė maturės, gjė qė ka qenė njė lloj stresi pėr agjencinė qė tu pėrgjigjet nė kohė studentėve dhe tė japė diplomat, u shpreh  Petraq Papajorgji, drejtor i Agjencisė sė Provimeve. Diploma e Maturės jepet pėr herė tė parė nė vendin tonė. Ajo ėshtė e pajisur me elemente tė larta sigurie. Letra e saj ėshtė e veēantė, si ajo e letrave me vlerė. Diplomat kėsaj radhe kanė elemente sigurie. Po ti shikosh me dritė ultraviolet, del shenja e Ministrisė sė Arsimit, pra ėshtė shtypur nė njė letėr me vlerė speciale, gjė qė e bėn falsifikimin e saj mjaft tė vėshtirė. Pėrveē kėsaj, ka dhe njė element tjetėr sigurie qė pėr ēdo student kemi numrin e matrikulit tė shkollės sė mesme dhe kur shkojnė nė universitet, ėshtė po ai numėr qė do ta ndjekė studentin gjatė jetės studentore, sqaroi kreu i Agjencisė sė Provimeve.

Komponentėt

Maturanti kandidat pėr vazhdimin e studimeve tė larta duhet tė ketė fituar 5 rezultate: Notėn mesatare tė viteve tė studimit nė shkollėn e mesme, 2 nota tė shkallėzuara nė provimet e detyruara, Letėrsi dhe Matematikė, dhe 2 nota tė shkallėzuara nė dy provimet me zgjedhje. Nė bazė tė kėtyre notave pėrllogariten pikėt qė ai fiton dhe qė shėrbejnė pėr tė konkurruar pėr studime nė IALP.

48 mije
maturantė dhanė provimet e maturės. Njė pjesė e mirė e tyre nuk kanė mundur ti kalojnė ato me sukses. Me shpalljen e rezultateve ka nisur gara e universiteteve. Hapi i radhės ėshtė formulari A2.

Pikėt e fundit pėr tu pranuar nė Universitetin e Tiranės

UNIVERSITETI I TIRANĖS

5,106.30 Histori
5,040.00 Gjeografi
5,157.90 Gjuhė – Letėrsi
5,377.70 Gazetari
4,946.90 Biologji
4,826.40 Bioteknologji
4,670.30 Matematikė
3,804.20 Fizikė
4,970.80 Informatikė
4,678.70 Kimi
4,636.40 Kimi Ushqimore
4,062.90 Kimi Industriale
4,844.10 Inxhinieri Matematike d
4,495.00 Teknologji informacioni
5,031.80 Gjuhė Angleze
4,420.00 Gjuhė Frėnge
4,400.25 Gjuhė Gjermane
4,734.60 Gjuhė Italiane
3,807.70 Gjuhė Greke
3,961.10 Gjuhė Turke
3,712.80 Gjuhė Ruse
4,603.30 Gjuhė Spanjolle
4,063.80 Gjuhė Angleze (Kukės)
3,095.45 Gjuhė Angleze (Sarandė
5,465.40 Psikologji
5,324.70 Punė Sociale
4,982.70 Filozofi
5,159.70 Sociologji
5,653.40 Shkenca Politike
5,352.10 Administrim dhe politikė
5,635.80 Administrim – Biznes
5,912.40 Ekonomiks
5,941.60 Financė
6,047.10 Informatikė Ekonomike
3,847.30 Administrim – Biznes (K
3,622.60 Administrim- Biznes (Tu
6,230.70 Mjekėsi e Pėrgjithshme
6,159.50 Farmaci
6,202.10 Stomatologji
5,865.70 Shėndeti Publik
5,170.30 Infermieri e Pėrgjithshm
4,868.50 Mami
5,861.40 Teknik i Lartė Laboratori
5,654.00 Fizioterapi
5,406.10 Logopedi
5,621.70 Imazheri 046
3,517.20 Infermieri e Pėrgjithshm047
5,353.50 Drejtėsi 048

UNIVERSITETI BUJQĖSOR I TIRANĖS

4,647.40 Drejtim i Fermave dhe A
3,601.80 Drejtim i Fermave dhe A
4,911.50 Ekonomi dhe Politikė Ag
5,326.80 Financė Kontabilitet
4,348.60 Financė Kontabilitet (L
3,513.20 Mbrojtje Bimėsh
3,536.20 Hortikulturė
2,933.00 Hortikulturė (Lushnjė)
3,402.70 Prodhim Bimor
3,467.40 Zootekni dhe Biznes Ble
3,434.60 Akuakulturė dhe Menax
4,076.90 Inxh. Agromjedisi dhe E
3,648.60 Inxh. Agrare – Agromek
3,971.50 Teknologji Agroushqimo
3,443.30 Vreshtari – Enologji
4,442.90 Inxhinieri Pyjesh
4,080.10 Inxhinieri Pėrpunim Dru
4,131.40 Mjekėsi Veterinare

UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANĖS

5,871.40 Inxhinieri Ndėrtimi
4,966.40 Inxhinieri Hidroteknike
5,181.80 Inxhinieri Mjedisi
55.95 Arkitekturė
4,652.60 Inxhinieri Gjeodet
4,441.90 Inxhinieri Elektrike (Aut
5,008.20 Inxhinieri Elektrike (Ene
4,494.15 Inxhinieri Mekatronike
3,524.70 Inxhinieri Fizike
3,817.60 Inxhinieri Matematike
4,415.20 Inxhinieri Mekanike
4,297.20 Inxhinieri Tekstile dhe
3,979.00 Inxhinieri Materiale
5,134.90 Inxhinieri Ekonomike
3,927.40 Inxhinieri nė Shkencat e
4,179.30 Inxhinieri Gjeoinformati
3,864.40 Inxhinieri e Gjeoburime
5,816.40 Inxhinieri Elektronike
5,755.80 Inxhinieri Informatike
5,744.60 Inxhinieri Telekomunika

Shembull pėr pėrllogaritjen e pikėve

Erjona aplikon nė Universitetin e Tiranės pėr tė vazhduar studimet nė degėn e Mjekėsisė. Ajo ka mbaruar shkollėn e mesme tė pėrgjithshme tė profilizuar, profili natyror, dhe ka njė notė mesatare nga shkolla e mesme 8.34. Nė dy provimet e detyruara ajo ka kėto rezultate: Nė Letėrsi 8.72 Nė Matematikė 9.15
Ajo ka zgjedhur si provime me zgjedhje ato qė pėrfshihen nė bllokun natyror dhe ka si rezultate: Nė Fizikė 9.23 Nė Biologji-Kimi 9.52
Fakulteti i Mjekėsisė ka shpallur se shkolla e mesme e pėrgjithshme e profilit natyror ka koeficientin 1.4. Po ashtu, Fakulteti i Mjekėsisė ka shpallur se parapėlqen bllokun natyror, pra zbaton koeficientin 1.3 pėr kėtė bllok.

Atėherė kryhen kėto llogaritje:
Shumėzojmė: 8.34 (nota mesatare e shkollės sė mesme) x 1.4 (koeficienti pėr llojin e shkollės) = = 11.676
Shumėzojmė:  8.72 (nota nė Gjuhė-Letėrsi) x 1.4 (koeficienti pėr llojin e shkollės) = 12.208
Shumėzojmė:  9.15 (nota nė Matematikė) x 1.4 (koeficienti pėr llojin e shkollės) = =12.81 Shumėzojmė: 9.23 (nota nė Fizikė) x 1.3 (koeficienti pėr bllokun me lėndėt me zgjedhje tė preferuar) = 11.999
Shumėzojmė: 9.52 (nota nė Biologji-Kimi) x 1.3 (koeficienti pėr bllokun me lėndėt me zgjedhje tė
preferuar)  =12.376
Secili prej rezultateve shumėzohet me 100:
11.676 x 100 = 1167.6
12.208 x 100 = 1220.8
12.810 x 100 = 1281.0
11.999 x 100 = 1199.9
12.376 x 100 = 1237.6
Rezultatet mblidhen
1167.6 + 1220.8 + 1281.0 + 1199.9 + 1237.6 = 610

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos