Could not find match

Ja si llogariten pikët për në shkollat e larta!

Ēdo maturant do tė ketė nė dorė 5 komponentė qė i duhen pėr zbatimin e formulės sė pikėve. Llogaritja duhet tė bėhet nga gjithsecili para se tė plotėsojė formularin A2, ku do tė pėrzgjidhen edhe degėt nė tė cilat dėshiron tė konkurrojė.

Formulari A2 do tė gjendet nė ēdo shkollė tė mesme brenda javės qė vjen, nė pėrbėrje tė tė cilit do tė ketė mė shumė programe studimi tė renditura.

Maturanti kandidat pėr vazhdimin e studimeve tė larta duhet tė ketė fituar 5 rezultate: Notėn mesatare tė viteve tė studimit nė shkollėn e mesme; 2 nota tė shkallėzuara nė provimet e detyruara (Letėrsi dhe Matematikė); dhe 2 nota tė shkallėzuara nė dy provimet me zgjedhje.

Nė bazė tė kėtyre notave pėrllogariten pikėt qė ai fiton dhe qė shėrbejnė pėr tė konkurruar pėr nė shkollėn e lartė.

Njė shembull pėr llogaritjen e pikėve:

Njė maturant aplikon nė Universitetin e Tiranės pėr tė vazhduar studimet nė degėn e Mjekėsisė. Ai ka mbaruar shkollėn e mesme tė pėrgjithshme tė profilizuar, profili natyror, dhe ka njė notė mesatare nga shkolla e mesme 8.34.

Nė dy provimet e detyruara ai ka kėto rezultate: • Nė Letėrsi 8.72 • Nė Matematikė 9.15. Ai ka zgjedhur si provime me zgjedhje ato qė pėrfshihen nė bllokun natyror dhe ka si rezultate: • Nė Fizikė 9.23 • Nė Biologji-Kimi 9.52

Fakulteti i Mjekėsisė ka shpallur se shkolla e mesme e pėrgjithshme e profilit natyror ka koeficientin 1.4. Po ashtu, Fakulteti i Mjekėsisė ka shpallur se parapėlqen bllokun natyror, pra zbaton koeficientin 1.3 pėr kėtė bllok.

Atėherė kryhen kėto llogaritje:

Shumėzojmė: 8.34 (nota mesatare e shkollės sė mesme) x 1.4 (koeficienti pėr llojin e shkollės) = = 11.676

Shumėzojmė:  8.72 (nota nė Gjuhė-Letėrsi) x 1.4 (koeficienti pėr llojin e shkollės) = 12.208

Shumėzojmė:  9.15 (nota nė Matematikė) x 1.4 (koeficienti pėr llojin e shkollės) =12.81

Shumėzojmė: 9.23 (nota nė Fizikė) x 1.3 (koeficienti pėr bllokun me lėndėt me zgjedhje tė preferuar) = 11.999

Shumėzojmė: 9.52 (nota nė Biologji-Kimi) x 1.3 (koeficienti pėr bllokun me lėndėt me zgjedhje tė preferuar)  =12.376

Secili prej rezultateve shumėzohet me 100:

11.676 x 100 = 1167.6
12.208 x 100 = 1220.8
12.810 x 100 = 1281.0
11.999 x 100 = 1199.9
12.376 x 100 = 1237.6

Rezultatet mblidhen:

1167.6 + 1220.8 + 1281.0 + 1199.9 + 1237.6 = 6106.9

Maturanti qė morėm si shembull ka grumbulluar 6106.9 pikė

Pikėt minimale pėr t’u pranuar nė Universitetin e Tiranės, duke iu referuar vitit tė kaluar:

UNIVERSITETI I TIRANĖS

5,106.30 Histori
5,040.00 Gjeografi
5,157.90 Gjuhė – Letėrsi
5,377.70 Gazetari
4,946.90 Biologji
4,826.40 Bioteknologji
4,670.30 Matematikė
3,804.20 Fizikė
4,970.80 Informatikė
4,678.70 Kimi
4,636.40 Kimi Ushqimore
4,062.90 Kimi Industriale
4,844.10 Inxhinieri Matematike d
4,495.00 Teknologji informacioni
5,031.80 Gjuhė Angleze
4,420.00 Gjuhė Frėnge
4,400.25 Gjuhė Gjermane
4,734.60 Gjuhė Italiane
3,807.70 Gjuhė Greke
3,961.10 Gjuhė Turke
3,712.80 Gjuhė Ruse
4,603.30 Gjuhė Spanjolle
4,063.80 Gjuhė Angleze (Kukės)
3,095.45 Gjuhė Angleze (Sarandė
5,465.40 Psikologji
5,324.70 Punė Sociale
4,982.70 Filozofi
5,159.70 Sociologji
5,653.40 Shkenca Politike
5,352.10 Administrim dhe politikė
5,635.80 Administrim – Biznes
5,912.40 Ekonomiks
5,941.60 Financė
6,047.10 Informatikė Ekonomike
3,847.30 Administrim – Biznes (Kukės)
3,622.60 Administrim- Biznes (Kukės)
6,230.70 Mjekėsi e Pėrgjithshme
6,159.50 Farmaci
6,202.10 Stomatologji
5,865.70 Shėndeti Publik
5,170.30 Infermieri e Pėrgjithshme
4,868.50 Mami
5,861.40 Teknik i Lartė Laboratori
5,654.00 Fizioterapi
5,406.10 Logopedi
5,621.70 Imazheri
3,517.20 Infermieri e Pėrgjithshme
5,353.50 Drejtėsi 048


UNIVERSITETI BUJQĖSOR I TIRANĖS

3,601.80 Drejtim i Fermave dhe Agronomi
4,911.50 Ekonomi dhe Politikė Agrare
5,326.80 Financė – Kontabilitet
4,348.60 Financė – Kontabilitet (Lushnje)
3,513.20 Mbrojtje Bimėsh
3,536.20 Hortikulturė
2,933.00 Hortikulturė (Lushnjė)
3,402.70 Prodhim Bimor
3,467.40 Zootekni dhe Biznes Blegtoral
3,434.60 Akuakulturė dhe Menaxhim
4,076.90 Inxh. Agromjedisi
3,648.60 Inxh. Agrare – Agromekanike
3,971.50 Teknologji Agroushqimore
3,443.30 Vreshtari – Enologji
4,442.90 Inxhinieri Pyjesh
4,080.10 Inxhinieri Pėrpunim Dru
4,131.40 Mjekėsi Veterinare


UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANĖS

5,871.40 Inxhinieri Ndėrtimi
4,966.40 Inxhinieri Hidroteknike
5,181.80 Inxhinieri Mjedisi
55.95 Arkitekturė
4,441.90 Inxhinieri Elektrike
4,494.15 Inxhinieri Mekatronike
3,524.70 Inxhinieri Fizike
3,817.60 Inxhinieri Matematike
4,415.20 Inxhinieri Mekanike
4,297.20 Inxhinieri Tekstile dhe
3,979.00 Inxhinieri Materiale
5,134.90 Inxhinieri Ekonomike
3,927.40 Inxhinieri nė Shkencat e
4,179.30 Inxhinieri Gjeoinformatik
3,864.40 Inxhinieri e Gjeoburime
5,816.40 Inxhinieri Elektronike
5,755.80 Inxhinieri Informatike
5,744.60 Inxhinieri Telekomunikacion

/Start/


                                                                                             2011-07-14 10:01
   

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Start

Publikuar nga: Gazeta Start

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos