Provimet e shtetit nė nėntor, si do tė hartohen pyetjet

Regjistrimet do tė bėhen nė urdhrat profesionalė pėrkatės. Pas pėrfundimit me sukses tė provimit tė shtetit, kandidatit do t’i jepet titulli profesional pėrkatės

Nė nėntor, tė gjithė profesionistėt qė ushtrojnė profesione tė lira do t’i nėnshtrohen provimit tė shtetit, pėr t’u licencuar. Pyetjet pėr provimin e shtetit do tė pėrzgjidhen nga njė kompani britanike, ndėrkohė qė do tė bazohen nė njohuritė specifike sipas secilit profesion. Sipas tė dhėnave nga Agjencia Kombėtare e Provimeve, regjistrimet do tė fillojnė pranė institucioneve pėrkatėse si, Urdhri i Mjekut, Farmacistit, Infermierit, Stomatologut, Dhoma e Avokatisė, Noterėve, Inxhinierėve etj. Nė bazė tė ligjit, provimi i shtetit ėshtė i rėndėsishėm, pasi pa tė nuk mund tė ushtrohet njė nga profesionet e lira, pavarėsisht nėse je i diplomuar nė degėn pėrkatėse. Kandidati ka tė drejtė ta japė provimin 5 herė, ndėrkohė qė ai do tė jetė me shkrim dhe me gojė. Pėrsa i pėrket tarifave pėr kandidatin qė e jep pėr herė tė parė, vlera ėshtė 30 mijė lekė, pėr herė tė dytė kjo shifėr shkon nė 50 mijė lekė. Kandidati qė e jep provimin pėr herė tė tretė do tė paguajė 80 mijė lekė, pėr herė tė katėrt 100 mijė lekė, ndėrsa pėr herė tė fundit kjo shifėr ėshtė katėr herė mė e lartė nga testi i parė, duke shkuar nė vlerėn e 120 mijė lekėve. Sipas rregullores sė miratuar nga MASH, “Pėr organizimin e provimeve tė shtetit pėr profesionet e rregulluara nė Republikėn e Shqipėrisė”, provimi i shtetit realizon garancitė publike pėr pėrgjegjėsitė, qė sjell ushtrimi i njė profesioni tė rregulluar, dhe kryen testimin e njohurive tė kandidatit qė aspiron ushtrimin e njė profesioni tė rregulluar, duke siguruar uniformitet nė vlerėsimin e kandidatėve, nė nivel kombėtar, pėrmes verifikimit tė aftėsive tė nevojshme profesionale, sipas specifikave tė ēdo profesioni. Pėrmbajtja e provimit tė shtetit hartohet nė pėrputhje me fushėn e veprimtarisė profesionale. Pas pėrfundimit me sukses tė provimit tė shtetit, kandidatit i jepet titulli profesional pėrkatės. Pėrjashtohet nga detyrimi pėr tė dhėnė provimin e shtetit profesionisti qė, me hyrjen nė fuqi tė ligjit nr.10 171, datė 22.10.2009 “Pėr profesionet e rregulluara nė Republikėn e Shqipėrisė”, ushtron ose ka ushtruar njė profesion tė rregulluar profesionisti, i cili fiton tė drejtėn e ushtrimit tė njė profesioni tė rregulluar jashtė Republikės sė Shqipėrisė, nė pėrputhje me pėrcaktimet e Kėshillit tė Ministrave.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Mapo

Publikuar nga: Gazeta Mapo

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos