Pėrdorimi i pesticideve, ministria paralajmėron rreziqet

Dikur prodhimet bujqësore kontrolloheshin në mënyrë të kujdeshme prej specialistëve edhe pse bujqëia ishte më e zhvilluar. Në ditët e sotme edhe pse kemi një përqëndrim të vëmendjes në rritjen e këtij sektori, përdorimi i pesticideve dhe i ilaçeve veterinare, vazhdon që të mbetet një problem i ndjeshëm.

Zv/ministri i Bujqësisë, Ndoc Fasllia deklaron se ka vështirësi në displinimin e këtij tregu, pavarësisht të gjitha masave që janë marrë.

Zv/ministri, Fasllia shpjegon se aktualisht realizohen kontrolle dhe madje janë marrë edhe masa me penalitete apo heqje të licensës, për ato subjekte që i shesin pa kriter këto pesticide.

Pesticidet dhe ilaçet veterinare, që përdoren në vendin tonë importohen kryesisht nga vendet Europiane dhe ndalohet importimi nga vendet e treta.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Ora News

Publikuar nga: Ora News

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos