Universitetet, lista e fituesve pėr tė gjithė vendin

SHKRUAN: Jonida Tashi 11-09-2011 11:15

Ministria e Arsimit shpall zyrtarisht listėn paraprake tė fituesve tė universiteteve sipas degėve tė fakulteteve nė tė gjithė vendin, ndėrkohė qė ditėn e hėnė do tė nisė edhe regjistrimi paraprak i tyre. Listat paraprake tė kandidatėve fitues, tė ndarė sipas programeve pėrkatėse tė studimit, tė renditur sipas rendit zbritės tė pikėve dhe tė preferencės mė tė lartė tė kėrkuar prej tyre nė Formularin A2, nė pėrputhje me kuotat e pranimeve tė miratuara nga qeveria janė dėrguar edhe nė universitetet publike tė vendit. Maturantėt qė do tė rezultojnė fitues nė listėn e paraprake tė fituesve tė universiteteve, duhet t’i drejtohen fakulteteve ku janė shpallur tė tillė, pėr tė kryer procedurėn e detyrueshme tė regjistrimit paraprak. Sipas udhėzimit tė MASH, kandiatėt fitues duhet tė bėjnė regjistrimin paraprak tė tyre nė programin e studimit ku janė shpallur fitues pranė sekretarive mėsimore tė fakulteteve nga data 12 shtator deri nė datėn 18 shtator, nga ora 8.00 deri nė orėn 18.00. Pėr regjistrimin paraprak, kandidati duhet tė paraqitet personalisht pranė sekretarive mėsimore dhe tė dorėzojė dosjen individuale me dokumentet origjinale tė mėposhtme: Diplomė e Maturės Shtetėrore sė bashku me listėn e notave. Pėr maturantėt qė kanė pėrfunduar shkollėn e mesme para vitit 2011, Dėftesė Pjekurie (nė mungesė tė origjinalit, vėrtetim me listė notash me fotografi, ose dokument me fotografi i lėshuar nga Arkivi i Shtetit me notat pėrkatėse tė nėnshkruara nga drejtori i shkollės dhe nga drejtori i Drejtorisė Arsimore Rajonale/Zyrės Arsimore); Dokument identifikimi (letėrnjoftim ID, pasaportė) dhe fotokopje tė tij. Nė dosje mbahet vetėm fotokopja e dokumentit tė identifikimit; Dy fotografi; Mandat arkėtimi i tarifės sė regjistrimit prej 1550 lekė paguar pėr llogari tė universitetit, nė njė nga bankat e nivelit tė dytė. Nė udhėzimin pėr regjistrimet, theksohet se kandidatėt, tė cilėt nuk kryejnė regjistrimin paraprak brenda datave tė pėrcaktura, pėr ēfarėdolloj arsye humbasin tė drejtėn e regjistrimit dhe tė vazhdimit tė procesit. Kėta kandidatė nuk do tė pėrfshihen nė lsitėn pėrfundimtare tė fituesve. Nė bazė tė regjistrimeve paraprake tė kryera dhe tė vendeve tė paplotėsuara, nė datėn 23 shtator 2011, do tė shpallet lista pėrfundimtare e fituesve tė universiteteve.

Dokumentet e regjistrimit

Diplomė e Maturės Shtetėrore sė bashku me listėn e notave.

Pėr maturantėt qė kanė pėrfunduar shkollėn e mesme para vitit 2011, Dėftesė Pjekurie (nė mungesė tė origjinalit, vėrtetim me listė notash me fotografi, ose dokument me fotografi i lėshuar nga Arkivi i Shtetit me notat pėrkatėse tė nėnshkruara nga drejtori i shkollės dhe nga drejtori i Drejtorisė Arsimore Rajonale/Zyrės Arsimore).

Dokument identifikimi (letėrnjoftim ID, pasaportė) dhe fotokopje tė tij. Nė dosje mbahet vetėm fotokopja e dokumentit tė identifikimit.

Dy fotografi.

Mandat arkėtimi i tarifės sė regjistrimit prej 1550 lekė paguar pėr llogari tė universitetit, nė njė nga bankat e nivelit tė dytė.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Mapo

Publikuar nga: Gazeta Mapo

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos