Ndryshon Matura 2012, kreditet e kushtet pėr provimet me zgjedhje

14/10/2011  Kusht plotėsimi i 8 krediteve, 22 lėndė me zgjedhje e 16 lėndė bėrthamė

Matura e 2012-s do tė pėrmbajė njė sėrė ndryshimesh sa u takon testimeve qė do tė zhvillojnė maturantėt. Sipas udhėzimit tė shpallur nga MASH, konfirmohet se 22 do tė jetė numri i lėndėve me zgjedhje, dhe 16 tw kurrikulws bwrthamw ku do testohen maturantwt e 2012-s, krahas provimeve tė Matematikės, si dhe Gjuhės Shqipe e Letėrsisė. Gjithashtu janė pėrcaktuar edhe kreditet me tė cilat maturantėt do tė hyjnė nė testime qoftė pėr lėndėt e kurrikulės bėrthamė dhe asaj me zgjedhje. Pėr tė dhėnė provimet me zgjedhje, maturantėt duhet tė plotėsojnė disa kritere siē janė “shuma e krediteve tė lėndėve tė pėrzgjedhura nuk duhet tė jetė mė e vogėl se tetė, numri i lėndėve me zgjedhje nuk duhet tė jetė mė shumė se dy apo tre, si dhe specifikimet teknike pėr shkollat profesionale. Nė formulėn tradicionale tė llogaritjes sė pikėve finale tė maturės, e cila tashmė do tė ketė disa provime me zgjedhje, jo vetėm dy sikundėr ėshtė bėrė deri mė sot, saktėsohet se pesha e provimeve tė matematikės, e letėrsisė, si dhe mesatares do tė vlerėsohet me 60 pėr qind (20 pėr qind secila prej tyre), ndėrsa pesha e rėndėsisė pėr testimet me zgjedhje do tė jetė pėrkatėsisht 40 pėr qind.

Kreditit pėr kurrikulėn Bėrthamė,

“Gjuhė e huaj e parė vlerėsohet me 10 kredite, Kimia 4, Fizika 4, Biologjia 4, Shkencat e tokės 2, Qytetari 3, Historia 5, Gjeografia 3, Ekonomia 2, Teknologjia 2. Pėr shkollat artistike Histori muzike 6 kredite, Harmoni 6 kredite, Histori Arti 6, Histori-Baleti 3, ndėrsa pėr shkollat profesionale, lėnda teori profesionale 8 kredite.

Kurrikula pėr lendet me zgjedhje

Letėrsi e thelluar 5 kredite, Matematikė e thelluar 5, Fizikė e thelluar 2, Kimi i thelluar 2, Biologji e thelluar 2, Trashėgimi Kulturore 4, Sociologji 2, Histori e thelluar 4, Gjeografi e thelluar 2, Psikologji 2, Filozofi 2, Ekonomi e thelluar 2, Teknologji e thelluar 2.Gjuhė e Huaj e dytė, Angleze, Italiane, Franceze, Gjermane e Spanjolle, secila vlerėsohet me 6 kredite.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Metropol

Publikuar nga: Metropol

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos