Provimi i shtetit, zbardhet lista e specialiteteve qė do testohen

Zbardhet lista e specialiteteve, nėnspecialiteteve apo specialiteteve plotėsuese pėr profesionet e rregulluara, profesionistėt e tė cilave do tė futen nė provimin e shtetit pėr t’u licencuar. Nė mbėshtetje tė nenit 100 tė Kushtetutės dhe tė nenit 13, tė ligjit nr.10 171, datė 22.10.2009 “Pėr profesionet e rregulluara nė Republikėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar, me propozimin e ministrit tė Arsimit, ministrit tė Punėve Publike dhe Transportit, ministrit tė Shėndetėsisė, ministrit tė Bujqėsisė, ministrit pėr Inovacionin dhe Teknologjinė e Informacionit e tė Komunikimit, Kėshilli i Ministrave ka miratuar nė mbledhjen e datės 14 shtator listėn e specialiteteve, nėnspecialiteteve apo specialiteteve plotėsuese pėr profesionet e rregulluara. Provimet e shtetit do tė zhvillohen gjatė muajit nėntor, sipas datave qė do tė pėrcaktojė ministri i Arsimit. Aktualisht, Agjencia Kombėtare e Provimeve ka miratuar dhe publikuar programet e provimit pėr disa profesione, mbi bazėn e tė cilave kandidatėt do tė testohen nė provim. Mė konkretisht, janė miratuar programet e provimit pėr: Mjekėsinė e pėrgjithshme; Farmacinė; Stomatologjinė; Gjeodezinė; Veterinarinė; Fizioterapinė; Infermierinė e pėrgjithshme; Teknik laboratori; Imazherinė; Logopedinė.

Lista e specialiteteve, nėnspecialiteteve apo specialiteteve plotėsuese pėr profesionet e rregulluara

1.Profesioni i mjekut tė pėrgjithshėm (pa specialitete)

2.Profesioni i stomatologut (pa specialitete)

3.Profesioni i farmacistit (pa specialitete)

4.Profesioni i infermierit

Infermieri e pėrgjithshme

Logopedi

Teknik laboratori

Imazheri

5.Profesioni i fizioterapistit (pa specialitete)

6.Profesioni i mamisė (pa specialitete)

7.Profesioni i veterinerit (pa specialitete)

8.Profesioni i arkitektit

Arkitekturė (diplomė e ciklit tė dytė ose ekuivalente me tė)

Urbanistikė (diplomė e ciklit tė dytė ose ekuivalente me tė)

9.Profesioni i inxhinierit (diplomė e ciklit tė dytė)

Inxhinieri mekanike-profili konstruksione e mjete lėvizėse

Inxhinieri mekanike-profili energjetike

Inxhinieri mekanike (diplomė e ciklit tė dytė ose ekuivalente me tė)

Inxhinieri elektrike-profili elektroenergjetike

Inxhinieri elektrike-profili automatizim industrie

Inxhinieri ndėrtimi-profili strukturist

Inxhinieri ndėrtimi-profili transport

Inxhinieri ndėrtimi-profili gjeoteknik

Inxhinieri mjedisi-profili trajtim ujėrash

Inxhinieri mjedisi-profili energji

Inxhinieri ndėrtimi (diplomė e ciklit tė dytė ose ekuivalente me tė)

Inxhinieri mjedisi (diplomė e ciklit tė dytė ose ekuivalente me tė)

Inxhinieri hidroteknike (diplomė e ciklit tė dytė ose ekuivalente me tė)

Inxhinieri gjeodezi (diplomė e ciklit tė dytė ose ekuivalente me tė)

Inxhinieri gjeologjike-profili gjeologji inxhinierike dhe hidrogjeologji

Inxhinieri gjeofizike

Inxhinieri e burimeve natyrore-profili gjeomatike

Gjeologji (diplomė e ciklit tė dytė ose ekuivalente me tė)

Gjeofizikė (diplomė e ciklit tė dytė ose ekuivalente me tė)

Inxhinieri nafte (diplomė e ciklit tė dytė ose ekuivalente me tė)

Inxhinieri miniera (diplomė e ciklit tė dytė ose ekuivalente metė)

Inxhinieri e proceseve kimike

Inxhinieri navale

10.Profesioni i mėsuesit (diplomė e ciklit tė dytė)

Mėsues pėr arsim fillor

Mėsues pėr arsimin e mesėm tė ulėt

Mėsues pėr arsimin e mesėm tė lartė

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Mapo

Publikuar nga: Gazeta Mapo

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos