Ajri i ndotur, 500 qytetarė vdesin nė vit Tiranė

TIRANE- Tirana ėshtė njė nga qytetet mė tė ndotura nė Europė. Kjo gjė ėshtė vėrtetuar sėrish nga ana e Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, e cila konfirmon faktin se pluhuri dhe ndotja nė Tiranė, janė shumė herė tej normave tė lejuara. Lajmi bėhet i ditur nga "Gazeta Shqiptare".

Nė Tiranė, 500 qytetarė vdesin nė vit si pasojė e ajrit tė ndotur. Sipas ekspertit tė OBSH-sė Miital Trzyzanawski, Tirana bėn pjesė nė qytetet mė tė ndotura nė Europė.

"Ka 500 vdekje nė vit pėr shkak tė ndotjes. Situata ėshtė emergjente dhe duhen marrė masa konkrete. Kjo zė afėrsisht 13% tė numrit tė pėrgjithshėm tė vdekjeve",- thekson ai. OBSH ka kėrkuar nga ana e bashkisė dhe qeverisė qė tė merren masa pėr kėtė problem, ndryshe pasojat ekologjike nė tė ardhmen do tė jenė shkatėrruese pėr Tiranėn, ndėrsa numri i qytetarėve tė saj, qė do tė vdesin nga pluhuri, do tė shtohet.
(ma.ar/BalkanWeb)

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

BalkanWeb

Publikuar nga: BalkanWeb

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos