Nga sot rritet dogana e makinave të përdorura

 Kjo do tė thotė se qytetarėt do tė paguajnė 10 pėr qind tė vlerės sė automjetit, nė momentin qė do tė importojnė njė tė tillė nga jashtė shtetit. Vendimi ka hyrė nė fuqi pas botimit nė Fletoren Zyrtare, vendim i cili ka hyrė nė fuqi ditėn e djeshme.

Skema e re

Nė shtator tė kėtij viti, qeveria hoqi doganėn pėr makinat e importit. Kush sillte njė makinė nga jashtė, nuk paguante mė taksė doganore, por vetėm TVSH, prej 20%. Pėr llogaritjen e TVSH, doganat shqiptare kishin ēmime reference. Kjo do tė thotė se, pavarėsisht se sa para kishte paguar qytetari pėr blerjen e makinės, pagesa e TVSH do tė bėhej mbi njė vlerėsim tė doganės nė pikėn qė importohej makina. Vlerėsimi i makinės bėhej duke iu referuar revistės italiane “QUATTROROUTE”. Kjo e fundit ka njė databazė shumė tė gjerė tė shitjes sė makinave tė pėrdorura, tė ndara sipas markės, cilindratės, vitit tė prodhimit dhe llojit tė karburantit.

Pas konfirmimit tė vlerės sė makinės nga revista, doganieri llogariste 20 pėr qind tė ēmimit, tė cilin qytetari paguante si TVSH. Duke qenė se nė Europė ka shumė tregje, dhe ēmimi i njė automjeti varion nga vendi nė vend, nė udhėzimin e vjetėr parashikohej njė ulje e ēmimit deri nė 30%. “Nė kėtė rast, vlera doganore nuk duhet tė jetė mė e ulėt se 70% e ēmimit tė gjendur nė tabelė”, thuhej nė udhėzimin e vitit 2007, duke bėrė kėshtu qė ēmimi i revistės referencė nė dogana tė mund tė ulet deri nė 30% pėr t’iu afruar ēmimit qė paraqiste qytetari.

Kjo gjithmonė nė rast se ēmimi qė paraqiste qytetari pėr makinėn, tė ishte tė paktėn 70% mė i lirė se sa ai i referencės. Nė udhėzimin e djeshėm, qeveria ka rritur me 10 pėr qind mundėsinė e uljes sė ēmimit tė referencės. “Nė kėtė rast, vlera doganore nuk duhet tė jetė mė e ulėt se 80% e ēmimit tė gjendur nė tabelė”, thuhet nė udhėzimin e ri tė Financave, cituar nga “Panorama”. Pra, ulja e ēmimit tė referencės nė revistė nuk ėshtė 30%, por 20%.

Makinat jashtė listės

Nė udhėzim parashikohen edhe rastet kur markat e makinave qė importohen nuk gjenden nė revistėn “QUATTROROUTE”. Nė udhėzimin e vjetėr thuhej: “Kur pėr autoveturėn qė vlerėsohet nė buletin nuk gjendet modeli, vlerėsimi tė bėhet duke u nisur nga modeli dhe cilindrata mė e afėrt. Nė kėtė rast, vlera nuk duhet tė jetė mė e ulėt se 70% e ēmimit qė jepet nė tabelė”.

Me udhėzimin e ri edhe kjo referencė ėshtė shtuar nė 80%: “Kur pėr autoveturėn qė vlerėsohet nė buletin nuk gjendet modeli, vlerėsimi tė bėhet duke u nisur nga modeli dhe cilindrata mė e afėrt. Nė kėtė rast, vlera nuk duhet tė jetė mė e ulėt se 80% e ēmimit qė jepet nė tabelė.”                                                                                             2011-11-16 09:34
   

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Start

Publikuar nga: Gazeta Start

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos