Hepatiti C vrasės njėsoj si SIDA, shtohen tė prekurit

Rreth 1% e popullsisė nė vendin tonė ka hepatit C . Kjo sėmundje ėshtė njė rrezik serioz pėr shėndetin e popullatės. Strukturat shėndetėsore bėjnė apel pėr mė shumė ndėrgjegjėsim. Vendi ynė mbetet ndėr vendet e para nė Europė pėr sėmundshmėrinė nga hepatitet, ku tipi C mbetet mė kėrcėnuesi pėr jetėn. Sipas specialistėve tė Shėndetit Publik, hepatiti C ėshtė po aq i rrezikshėm sa edhe sėmundja e HIV/AIDS. Sipas specialistėve tė Shėndetit Publik, vdekshmėria nga hepatitet ėshtė e lartė dhe pikėrisht rreth 20% e tė prekurve nga hepatiti C humbin jetėn. Ata bėjnė apel pėr testimin nė kohė dhe trajtimin e sėmundjes. Nga rrugėt e transmetimit tė sėmundjes, duke bėrė viktima mijėra njerėz, njė ndėr rrugėt e transmetimit tė sėmundjes ėshtė pėrmes transfuzionit tė gjakut. Ndėrkohė, tė kėrcėnuar janė edhe fėmijėt qė lindin nga nėnat, tė cilat janė tė infektuara me hepatitin C. Akoma mė shqetėsuese ėshtė edhe tendenca e tė rinjve nė ditėt e sotme pėr tė bėrė tatuazhe dhe piercing-s, pasi virusi C ėshtė faktor risku edhe nė kėto raste. Pėrdoruesit intravenozė tė drogės, qoftė edhe njė herė tė vetme, janė pa dyshim faktor risku pėr tė marrė sėmundjen tepėr tė rėndė, thonė specialistėt. Nga ana tjetėr, statistikat tregojnė se 8 pėr qind e popullatės nė vendin tonė janė mbartės tė hepatitit B. OBSH sugjeron qė nė vendet ku prania e HBV ėshtė mė e lartė se 7 %, vaksinimi duhet tė jetė i obliguar menjėherė pas lindjes. Shkaktohet nga virusi i hepatitit B, njė hepadnavirus i njohur si HBV (Hepatitis B Virus). Pėrhapet nėpėrmjet seksit, shiringave dhe nga nėna shtatzėna tek bebja (njėsoj si virusi HIV i SIDAs). 1-2 % e tė sėmurėve bėhen bartės kronikė tė virusit; pėrqindja ėshtė mė e lartė nė tė sėmurėt me mangėsi imune dhe nė fėmijėt; deri nė 90% e bebeve tė lindura nga nėnat me hepatit B bėhen bartės kronikė. Bartėsit kronikė kanė rrezik tė shtuar pėr cirrozė dhe kancer tė mėlēisė. Personeli i mesėm ėshtė ndėr mė tė rrezikuarit pėr tu prekur nga kjo sėmundje. Tė dhėnat e Institutit tė Shėndetit Publik tregojnė se rreth 5% e infermierėve dhe 7.3% e sanitarėve janė pozitive pėr hepatitin B (HVB). Kėto shifra janė nxjerrė pas njė studimi tė kryer nga Departamenti i Kontrollit tė Sėmundjeve Infektive nė ISHP. Niveli i vaksinimit kundėr sėmundjes tek kjo kategori ėshtė jo e lartė. Por, me uljen e moshės sė profesionistėve, kjo pėrqindje vjen nė rritje. Grupmosha 20-30 vjeē deklaron nivel vaksinimi deri nė masėn 32.4 %, thuhet nė studimin e ISHP. Nga sa kanė vėrejtur specialistėt, ka njė lidhje gati tė drejtpėrdrejtė mes numrit tė prekur nga sėmundja dhe aksidenteve me shpime ose me prerje qė ata kanė pasur nė punė gjatė viteve.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos