Berisha investitorėve Izraelitė: Shqipėria ėshtė dhe Norvegji dhe Zvicėr

Berisha nė Forumin Ekonomik Izrael-Shqipėri.

Kryeministri i Shqipėrisė nė ditėn e tretė dhe tė fundit tė vizitės zyrtare nė Izrael ka marrė pjesė nė punimet e Forumit Ekonomik Izrael-Shqipėri, qė u mbajt nė Tel Aviv.

Nė kėtė forum, ku merrnin pjesė 22 kompani izraelite dhe 35 kompani shqiptare, Berisha duke kėrkuar qė tė investojnė nė Shqipėri ėshtė shprehur se ajo ėshtė Norvegjia e vogėl e Ballkanit dhe Zvicra me det.

Kushdo qė konsideron investimin nė energji tė rinovueshme, unė i kėrkoj ta konsideroj Shqipėrinė, qė ėshtė njė Norvegji e vogėl nė Ballkan, u shpreh Berisha.

Shqipėria ka njė potencial tė jashtėzakonshėm turistik. Kur fluturoni sipėr vendin tim, gjėja e parė qė tė vjen nė mendje ėshtė Zvicra pranė detit. Por, kur zbrisni, zbuloni se ka shumė pėr tu bėrė. Ndaj, jeni tė ftuar tė vini tė investoni nė turizėm, ka shtuar mė tej ai.

Kreu i qeverisė shqiptare ka nėnvizuar se nė katėr vite, investimet e huaja direkte nė Shqipėri janė rritur, sipas UNCTAD, me 316%. Por potencialet janė pėr njė rritje tė paktėn prej 900% duke shtuar se merrrni seriozisht nė konsideratė investimin nė vendin tim.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Shekulli

Publikuar nga: Shekulli

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos