Hyjnė nė fuqi ēmimet e reja tė banesave nė tė gjithė vendin

SHKRUAN: Sabina Veizaj 18-12-2011 09:56

Duke filluar nga muaji janar 2012, transaksionet pėr shit-blerje banesash do tė kenė si ēmime reference tarifat e hartuara nga Enti Kombėtar i banesave. Udhėzimi, sė bashku me tabelat pėrkatėse ėshtė publikuar nė Fletoren Zyrtare

Ēmimet e reja tė referencės tė banesave nė Tiranė dhe nė tė gjithė vendin u botuan dje nė Fletoren Zyrtare. Tabela e re e ēmimeve shėrben si referencė pėr politikat e strehimit dhe pėr pagesat e tarifave ndaj tatimeve dhe hipotekave nė rast tė shitblerjes sė banesave. Ēmimet e reja tė formuluara nga Enti Kombėtar i Banesave janė marrė nga vėzhgimet nė tregun e lirė, nė terren dhe nė agjencitė imobilare. Tabela e ēmimeve ėshtė hartuar nga vetė EKB dhe sipas kėsaj listė-ēmimesh ato janė rritur sipas zonave me nga 4000 – 2000 lekė pėr metėr katror nga viti 2010 nė 2011 nė kryeqytet. Rritja mė e madhe rezulton nė zonėn e Liceut Artistik tek “Rruga e Elbasanit”, ku njė vit mė parė 1 metėr katror e kishte koston 170 000 lekė, ndėrsa aktualisht kostoja ka shkuar 190 000 lekė pėr metėr katror. Ndėrsa pėr sa i pėrket qyteteve, ato mė tė banuarat kanė njohur njė rritje nė ēmimin pėr metėr katror nga 1000- 8000 lekė. Ēmimi pėr metėr katror i njė apartamenti sipas tė dhėnave tė tabelės sė vlerave mesatare tė shit-blerjeve tė banesave nė tregun e lirė pėr vitin 2011, sipas qyteteve nga EKB, ėshtė rritur mė shumė nė qytetin e Pėrmetit, me 8344 lekė. Nė vitin 2010, njė apartament kushtonte 27 456 pėr metėr katror, ndėrsa sipas listė-ēmimeve tė 2011-ės kushton 35 800 pėr metėr katror. Pėrcaktimi i kėtyre ēmimeve nga Enti Kombėtar i Banesave ndėrmerret me qėllimin pėr tė sanksionuar mė pas taksėn qė do tė pėrdorin Zyrat e Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme gjatė hipotekimit tė banesave. Nė bazė tė ligjit, personi qė i shet shtėpinė e tij njė tjetri duhet tė paguajė tatimin mbi fitimin, i cili ėshtė nė masėn 10 pėr qind. Nėse shtėpia dikur ėshtė blerė me 65 000 lekė metri/2 dhe tani shitet me 9500 lekė metri/2, diferenca qė mbetet nga kjo duhet tė tatohet me 10 pėr qind. Njė vendim i tillė ndėrmerret dhe pėr tė shmangur ēdo abuzim tė mundshėm qė realizohet gjatė shitjes sė apartamenteve, duke ulur vlerėn reale tė shitjes, pėr shkak tė shmangies sė pagesės sė tatimit. Kjo shihet si masa parandaluese nga ana e qeverisė. Ndėrsa pėrcaktimi i ēmimeve fikse mund tė sjellė dhe pėrfitime pėr banorėt e zonės sė kryeqytetit, ku vlera e shitjes reale tė tyre shkon dhe mbi 3 mijė euro pėr metėr katror. Ēdo vit qeveria, nė bashkėpunim me Entin Kombėtar tė Banesave dhe tė Ministrisė sė Punėve Publike dhe Transportit kryen rivlerėsimin e ēmimeve mesatare tė apartamenteve, kjo pėr tė gjitha qytetet e Shqipėrisė.

VLERAT MESATARE TĖ SHIT-BLERJEVE TE BANESAVE NĖ TREGUN E LIRĖ PĖR VITIN 2011 SIPAS QYTETEVE

Nr. Qytetet lekė/m2 sipėrfaqe shfrytėzimi

1. Qarku Berat Viti 2011 Viti 2010

1 Berat 39,350 37, 281

2 Ēorovodė 18,150 15, 946

3 Kuēovė 33,400 32, 672

4 Poliēan 22,230 20, 848

5 Ura Vajgurore 31,060 29, 750

2. Qarku Dibėr

6 Burrel 42,389 36, 860

7 Bulqizė 41,100 36, 610

8 Peshkopi 46,472 40, 410

9 Klos 35,000 35, 000

3. Qarku Durrės

10 Durrėsi 74,540 73, 968

11 Kruje 49,720 52, 230

12 Fushė-Krujė 50,180 52, 230

13 Shijak 43,615 43, 794

14 Sukth 41,000 41, 000

4. Qarku Elbasan

15 Belsh 34,300 34, 300

16 Cėrrik 39,047 39, 658

17 Elbasan 49,120 48, 984

18 Gramsh 39,200 38, 666

19 Librazhd 44,025 42, 240

20 Peqin 39,824 39, 796

21 Prrenjas 41,100 38, 650

5. Qarku Fier

22 Ballsh 30,100 34, 800

23 Divjakė 44,000 46, 671

24 Fier 58,500 56, 094

25 Lushnjė 42,700 41, 202

26 Patos 30,000 31, 692

27 Roskovec 37,000 36, 772

6. Qarku Gjirokastėr

28 Gjirokastėr 48,835 48, 035

29 Kėlcyrė 27,300 23, 250

30 Libohovė 29,400 29, 400

31 Memaliaj 21,800 934,0

32 Pėrmet 35,800 27,456

33 Tepelenė 27,400 20, 260

7. Qarku Korēė

34 Bilisht 36,200 35, 680

35 Ersekė 26,800 24, 959

36 Korēė 51,500 45, 500

37 Leskovik 21,220 20, 243

38 Maliq 29,747 29, 406

39 Pogradec 49,230 46, 057

8. Qarku Kukės

40 B. Curri 29,100

41 Krumė 27,800 27, 060

42 Kukės 41,000 34, 030

9. Qarku Lezhė

43 Laē 43,077 26, 350

44 Lezhe 53,150 52, 200

45 Mamurras 32,540 27, 247

46 Rrėshen 40,605 39, 193

47 Rubik 29,113 28, 000

10. Qarku Shkodėr

48 Fushė-Arrėz 7,960 6, 922

49 Koplik 40,730 39, 256

50 Pukė 22,687 13, 290

51 Shkodėr 55,300 51, 405

52 Vau i Dejės 26,425 36, 350

11. Qarku Tiranė

53 Kamza 51,000 49, 980

54 Kavaja 58,575 58, 327

55 Rrogozhina 38,300 37, 000

56 Vora 50,000 50,000

57 Tirana 88,200 84,750

12. Qarku Vlorė

58 Delvinė 35,800 39, 800

59 Himarė 53,500 53,400

60 Konispol 35,200 34,170

61 Orikum 57,000 48,600

62 Selenicė 25,300 25,200

63 Sarandė 52,096 49, 500

64 Vlorė 60,298 59, 101

1 Komuna Krrabė 28,180 24, 505

2 Komuna Shėngjin 49,720 52,000

3 Komuna Milot 34,786 29,481

4 Kashar 58,500 58,200

5 Dajt 57,800 57, 000

6 Farkė 70,800 70,000

NR. QYTETI Kosto mesatare (aritmetike)

Lekė / m2 Sip. Shfrytėzimi Lekė / m2 Sip. Ndėrtimi

1 BERAT 36,133 29,671

2 DIBĖR 36,959 30,347

3 DURRĖS 36,188 29,714

4 ELBASAN 35,730 29,334

5 ERSEKĖ 36,645 30,094

6 FIER 36,103 29,645

7 GRAMSH 35,884 29,461

8 GJIROKASTĖR 36,951 30,347

9 KORĒĖ 36,450 29,934

10 KRUJĖ 36,641 30,090

11 KAVAJĖ 36,188 29,714

12 KUĒOVĖ 36,070 29,619

13 KUKĖS 37,151 30,510

14 LAĒ 36,532 29,999

15 LEZHĖ 36,760 30,187

16 LIBRAZHD 36,317 29,820

17 LUSHNJE 35,915 29,492

18 MAT 36,956 30,347

19 PĖRRENJAS 36,248 29,763

20 PEQIN 35,834 29,420

21 PĖRMET 36,838 30,252

22 POGRADEC 36,645 30,094

23 PUKĖ 37,289 30,628

24 RRĖSHEN 36,659 30,104

25 SKRAPAR 36,276 29,789

26 SARANDĖ 36,904 30,306

27 SHKODĖR 36,745 30,176

28 TEPELENĖ 36,838 30,252

29 TROPOJĖ 37,330 30,661

30 TIRANĖ 36,427 29,910

31 VLORĖ 36,712 30,147

KOSTO MESATARE 36,526 29,994

Tabela e ēmimeve tė banesave pėr 2011 nė 32 zona tė Tiranės

Zonat nė Tiranė 2011 2010 ndryshimi i ēmimit

1 Unaza-Materniteti i Ri 98 000 90 000 +8000

2 Uzina e Autotraktorėve 71 000 68 000 +3000

3 Zona e Bllokut, Liceu 190 000 170 000 +20000

4 Sheshi A. Rustemi-Unaza-Rruga e Elbasanit 137 000 123 000 +40000

5 Min. Jashtme-Rruga e Elbasanit-Q.Studenti 115 000 105 000 +10000

6 Mihal Grameno-Sauk-Parku kombetar 116 000 110 000 +6000

7 Zona e Parkut 89 500 74 500 +15000

8 Spitalet - Shkolla e Bashkuar 81 000 78 000 +3000

9 Kinostudio 67 000 60 000 +7000

10 Unaze-Shishtufine 75 000 70 500 +5000

11 Bregu i Lumit 61 500 61 000 +500

12 Zona e Bllokut, Pallatet Agimi 190 000 175 000 +15 000

13 V. Shanto, St.Dinamo, Garda 135 000 120.000 +15 000

14 Pishinat, rruga "Komuna e Parisit" 117 000 105.000 +12 000

15 Rr. "K.Parisit", Unaza, sh.Teknologjike 95 000 88,000 +7000

16 Unaza e re-Kombinat-‘Misto Mame’ 70 000 68.000 +2000

17 i sh-Ekspozita-Gjykata-‘Myslym Shyri’ 124 000 120.000 +40 000

18 21 Dhjetori, Zogu i zi, Rr. e ambasadave 120 000 117.500 +25000

19 i sh-Uzina Enver, Rr. e Durrėsit 91 900 87.500 +4400

20 Fusha e aviacionit, Unaza e Re 64,350 61,500 +2850

21 Pazari i Ri 112 000 110,000 +2000

22 Rruga Bardhyl, Tregu ushqimor, Unaze 94 600 90,000 +4600

23 Nga Tregu tek ish-Kombinati 70 000 67.500 +2500

24 Sheshi ‘Skėnderbej’, Muzeu, St. Trenit 135 000 130,000 +30 000

25 Politeknikumi, St. i Trenit, Siri Kodra 106 500 100.000 +6500

26 Don Bosko 72 000 70.000 +2000

27 Qendra, Kafe Flora, She. Skėnderbej, i sh-Ekspozita 145 000 140.000 +5000

28 Rruga e Durrėsit, e Kavajės, ‘Myslym Shyri’ 142 800 140.000 +2800

29 Qemal Stafa, ‘Kafe Flora’, ‘Zogu i Zi’ 110 000 105.000 +5000

30 Rruga e Durrėsit, Don Bosko 88 000 86.000 +2000

31 Lapraka 71 000 69,000 +2000

32 Laprakė, Kthesės e Kamzės 62 500 64.000 -1500

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Mapo

Publikuar nga: Gazeta Mapo

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos