Siguracionet e makinave, ēmimi do tė bazohet mbi rrisqet e dėmtimit

Tiranė- Vlera e siguracionit pėr automjetet do tė bazohet mbi rrezikun e dėmtimit dhe nuk do tė jetė mė i njėjtė pėr tė gjithė.

Sipas Autoriteti i Mbikėqyrjes Financiare ka bėrė tė ditur se drafti po punohet dhe do tė vihet nė zbatim nė muajin shtator.

“Edhe ēmimi qė do t’i vendoset siguracioneve tė makinave do tė jetė shumė i detajuar. Do tė ketė tė gjithė komponentėt e riskut, qė nga zona gjeografike, mosha e tė siguruarit, kapaciteti i motorrit, historiku i dėmeve. Duke e mbyllur nė kėtė mėnyrė ēmimi do tė jetė ai i duhuri”, tha kryetarja Enkeleda Shehi.

Gjithashtu Shehi gjatė mbledhjes sė Komisionin Parlamentar tė Ekonomisė deklaroi se pėrllogaritja e re e ēmimit do tu vijė nė ndihmė edhe kompanive tė sigurimit, pasi do tė pėrmirėsohet raporti i dėmėve.

Shkrime tė tjera me interes:

  1. SHPB: Buka tė shitet me kilogram, ēmimi tė liberalizohet Tiranė- Buka duhet tė shitet me kilogram dhe ēmimi tė...
  2. Ēmimi i energjisė, ERE: Nuk do tė ndryshojė, tė pakten deri nė 2014-ėn Tiranė- Ēmimi i energjisė elektrike nuk do tė ndryshojė, tė...
  3. Ēmimi i naftės, mė i larti qė nga viti 2008 Ēmimi i naftės ka arritur nė nivelin mė tė lartė...

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Idea

Publikuar nga: Gazeta Idea

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos