Shinasi Rama, njė shuplakė pėr Parinė e Tiranės

Ish- studenti i Lėvizjes sė Dhjetorit, Shinasi Rama, tashmė pedagog i Universitetit tė New York-ut nė SHBA, mblodhi tė premten nė mbrėmje nė Tiranė njė grup politikanėsh, gazetarė dhe njerėz tė artit, kulturės dhe historisė pėr tė debatuar rreth zhvillimeve politike tė 20 viteve tė fundit nė Shqipėri. Nė qendėr tė debatit ishte libri i tij Pėrrallat e tranzicionit shqiptar, botuar nga shtėpia botuese Princ nė Tiranė.

Libri ėshtė njė pėrpjekje pėr tė reflektuar mbi shkaqet e dėshtimit tė proceseve historike nė shoqėrinė shqiptare. Libri ėshtė njė ripunim i gjithė veprimtarisė sė tij publicistike tė kėtyre viteve, por mbi njė koncept tė qartė teorik, nė funksion tė idesė pėr tė cilėn ka shkruar librin.

Duke analizuar atė qė ai e quan Paria e Tiranės, Shenasi Rama ka arritur tė depėrtojė nė zemėr tė virusit tė dėshtimit tė qeverisė shqiptare kėto 20 vite, duke u ndalur veēanėrisht tek deficiti i kulturės demokratike, ndikimi i krahinarizmit dhe humbja e sistemit tė vlerave nė politikė, humbja e konkurrencės politike, stimulimi i dukurive sociale qė ndikojnė negativisht nė tė ardhmen e njė shoqėrie cilėsore, problemet me drejtėsinė, medien dhe zgjedhjet e lira etj.

Nė qendėr tė librit mbetet pėrsiatja rreth rolit tė Sali Berishės nė kėto 20 vite si monopolizues i zhvillimeve politike dhe diktues i njė kursi negativ pėr shoqėrinė shqiptare.

Libri ėshtė tejet i pasur me referenca dhe vizatime personazhesh dhe ngjarjesh.

Shinasi Rama ėshtė aktualisht profesor nė Departamentin e Politikės dhe drejtor i programeve master nė New York University nė SHBA. Ai ka qenė bashkėthemelues i Partisė Demokratike dhe njė nga studentėt mė tė angazhuar nė Lėvizjen e Dhjetorit 1990. Pėrveē studimeve nė Shqipėri, ai ka bėrė masterin nė South Carolina University dhe mban gradėn Doktor i Shkencave Politike nga Columbia University.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Tema

Publikuar nga: Tema

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos