Autizmi nė kuadrin ligjor, qendra rajonale nė mbarė vendin

Tiranė- Qendra pėr diagositikim qė nė fazen e hershme tė autizmit do tė ngrihen pranė pediatrive tė vendit, teksa tė tjera qendra ditore do tė jenė nė shėrbim tė personave autik mbi 18 vjeē qė skanė ndihmėn e  nevojshme. Po ashte autikėt me sjellje problematike do tė marrin edhe trajtesėn e nevojshme qė do tė pėrcaktohet me ligj.

Kėshtu u shpreh kryeministri i vendit, Sali Berisha duke folur sot nė mbedhjen e pėrjavshme tė qeverisė pėr fenomenin gjithnjė dhe nė rritje tė autizmit.

‘Autizmi ėshtė njė fenomen me spekter tė gjėrė, ka forma tė cilat janė shumė komplekse dhe mė problematike sesa paraplegjia, nė tė gjitha aspektet. Dhe kėto forma skanė trajtimin qė duhet. Janė mė problematike sepse pėr fat tė keq format e avancuara kanė probleme tė medha sjelljen, por sjanė tė trajtuar nė kuadrin tonė ligjor nė mėnyrė adekuate. Ėshtė e domosdoshme qė pranė institucione tona pediatrike tė funksionojnė qendrat e diagonstifikimit tė hershėm tė autizmit. Sot janė krijuar modele dhe teste qė bėjnė tė mundur gjetjen e stadit, prekjes dhe tė gjitha duhet ti blejmė dhe tė pajisim qendrat tona rajonale me to. Tė pėrgatisin specialistėt tanė. Tė ngrihen qendrat e asistencės pėr individėt me spektėr tė autizmit. Do tė ketė qendra ditore per personat qė janė mbi 18 vjeē tė cilėt nuk janė ndihmuar dhe do tu shėrbehet gjatė ditės.’- tha kryeministri.

Sipas tė dhėnave qė citoi kreu i qeverisė shqiptare, 1 nė 100 fėmijė lind me autizėm, teksa nė vit ka afro 500 fėmijė autik nė Shqipėri. Duke shtuar se fenomeni ka qėnė i injoruar si rrjedhojė e mungesė sė informacionit dhe i mungesės sė specialistėve dhe infrasktruktures pėr diagnostifikimin e hershėm tė tij.

Njė aspekt pėr fat tė keq ka qėnė kryekėput i injoruar. Ka qėnė i injoruar sepse ndoshta ka pasur permasa ndoshta mė tė ulėta, apo sepse prindėrit dhe familjarėt kanė mbajtur pėr vete brengen e fėmijės sė tyre. Por sot nė sajė tė njė punė tė admirushme tė shoqėrisė civile ky fenomen ėshtė bėrė i njohur gjerėsisht. Sėshtė mė i injruar, ėshtė bėrė pėrpjekje shumė serioze pėr pėrshtatjen e njė qendrimi tė ri ndaj fenomenit autik. Janė krijuar qendra tė cilat trajtojnė fėmijėt me autizėm dhe ėshtė vendosur njė bashkėpunim i shkelqyer ndėrkombėtar me qendrat botėrore tė autizmit. Janė pėrkthyer manuale dhe tekste bazė pėr edukimin e prindėrve dhe personelit qė merret me autizmin. Pra ka njė progres real por duhet ta pranojmė nė tėrėsinė e tij ky ėshtė njė kontribut i shoqerisė civile, biznesit, ndėrkohė qė fenomeni kėrkon ndėrhyrjen e fuqishme tė shtetit’- tha Berisha.

Sipas kryeministrit duhet t’i jepet njė pėrparesi kryesore kėtyre fėmijėve nė mėnyrė qė ‘edhe buxhetin e formatojmė kėshtu dhe shėrbimet i ofrojmė duke i pasur parasysh nevojat e tyre’. Duke nėnvizuar se duhet tė pėrjashtohet ēdo lloj abuziviteti, dhe duhen marrė pėrgjegjėsitė qė na takojnė.

Dorina Bilbili/IDEA

Shkrime tė tjera me interes:

  1. Autizmi, sėmundja qė po trondit dhe kėrcėnon botėn Tiranė – Autizmi ėshtė njė ndėr sėmundjet ku pavarėsisht shqetėsimit...
  2. Shtėpitė fėmijės do tė kthehen nė qendra komunitare Shtėpija e Fėmijės Zyber Alluli do tu mundėsojė fėmijėve mė...
  3. 2011, Ban Ki Moon: Viti i kthesave tė medha nė mbarė botėn Uashington- Viti 2011 ėshtė cilėsuar si vit i jashtėzakonshėm dhe...

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Idea

Publikuar nga: Gazeta Idea

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos