Kosova dhe SHBA nenshkruajne marreveshje dypaleshe gjitheperfshirese

Presidentja e Kosoves Atifete Jahjaga dhe Ambasadori i Shteteve te Bashkuara te Amerikes Christopher Dell nenshkruan sot ne Prishtine marreveshjen e pare gjitheperfshirese dypaleshe ne mes te Qeverise se Shteteve te Bashkuara te Amerikes dhe Republikes se Kosoves.

Marreveshja i percakton procedurat per planifikim dhe zbatim te bashkepunimit te metejshem diplomatik politik ekonomik dhe kulturor ne mes te dy vendeve.

Nenshkrimi i marreveshjes dypaleshe eshte thene se shenon nje arritje te rendesishme per partneritetin e te dyja vendeve. Ajo gjithashtu riafirmon perkushtimin e vazhdueshem te Shteteve te Bashkuara te Amerikes per Qeverine dhe popullin e Kosoves eshte thene ne nje njoftim te ambasades amerikane ne Prishtine.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Zėri i Amerikės

Publikuar nga: Zėri i Amerikės

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos