Energjia shqiptare dhe "mafia" serbe!

Gjatė seancėn parlamente tė ditės sė sotme, Bode iu pėrgjigj akuzave tė opozitės pėr korrupsion nė anulimin e tenderit pėr ndėrtimin e linjės sė interkonjeksionit 400 kw Tiranė-Prishtinė.

"Lidhur me debatin pėr tenderin pėr ndėrtimin e linjės 400 kw tė intekonjeksionit Tiranė-Prishtinė, sqaroj se ēmimi i ofruar nga kompania e parė nė krahasim me atė tė vendit tė dytė ėshtė 24 % mė e lartė. Me tė drejtė nėse do ta pranonim si fituese kėtė kompani do tė na ngriheshin akuza pėr korrupsion", tha ministri Bode. Sipas kreut tė Financave publike nė vend, akuzat e ngritura nga opozita e implikojnė atė.

"Kėtė tender e kemi marrė ne, por nė njė tender ku diferenca ndaj garuesve ėshtė 24 pėr qind ēdo kush ka tė drejtė tė pyesė. Ne parandaluam njė rast korruptiv. Dhe nė vend qė opozita, nė vend tė thoshte faleminderit, tė paktėn duhet tė heshtte. Si ka mundėsi qė kėrkoni kėtė. Nuk ėshtė ndershmėri kjo. Pasi ne kemi tė drejtė tė akuzojmė edhe pėr interesa okulte nga opozita shqiptare", theksoi Bode.

“Banka gjermane KfW duhej tė njoftonte me ligj kompaninė shqiptare pėr pėrzgjedhjen e kompanisė fituese, por nė fakt nuk e ka njoftuar", tha Bode. Gjatė punimeve tė seancės plenare kur po diskutohej p/rezoluta pėr "Autoritetin e Konkurrencės", deputetėt e PS-sė akuzuan sėrish qeverinė pėr bllokimin e projektit Tiranė-Prishtinė.

Deputeti i PS-sė, Arben Ahmetaj, kėrkoi nga institucionet investigimin e kėsaj ēėshtje, pasi, sipas tij, kjo i kalon kufijtė e njė tenderi. Ai ka theksuar se bllokimi i linjės sė interkonjeksionit nuk kanė tė bėjė me interesat kombėtare, por me interesat korruptive tė qeverisė. Shifrat qė tregove janė tė manipuluara, ju nuk duhet tė mbroni njė aferė korruptive qė nuk rėndon thjesht tek konsumatori i energjisė elektrike por kalon nė interesa kombėtare. Vonesa e ndėrtimit tė linjės ka njė qėllim, interesat e Serbisė. Kjo ėshtė e realizuar sot nga njė njeri, kryeministri Berisha”, akuzoi Ahmetaj.

Ndėrsa deputeti tjetėr socialist, Erjon Braēe, theksoi se sistemi energjetik nė Shqipėri ėshtė vėnė nėn kontroll tė tre kompanive serbe. “Tė paktėn 92% tė vlerės dhe 95% tė sasisė tė pėrgjithshme tė energjisė pėr KESH-in importohen nga vetėm tre kompani, qė tė treja serbe. Se si nuk e shqetėson kryeministrin tonė, aq patriot, qė e ka bėrė vendin tėrėsisht tė varur nga kėta importues, pėr kėtė duhet tė japė ai pėrgjigje”, tha Braēe./Start/                                                                                             2012-04-19 14:41
   

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Start

Publikuar nga: Gazeta Start

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos