Kadare: Tė hapen dosjet e letrarėve. Qeveritė po i kontrollojnė ata kundėr lirisė

Shkrimtari i njohur, Ismail Kadare, duke folur pėr revistėn letrare Letra, ka thėnė se ėshtė e nevojshme qė tė hapen dosjet pėr shkrimtarėt, pasi qeveritė i pėrdorin dosjet pėr ti kontrolluar ata. Dosjet e fshehta duhet tė hapen pėr letrarėt. Fshehtėsia e tyre ska sjellė asgjė tė mirė nė kėta njėzet vjet tranzicion. Pėrkundrazi, ka sjellė shumė tė kėqija. Kryesorja, i ka dhėnė shtetit njė pushtet tė frikshėm mbi letėrsinė (pėr tė folur vetėm pėr tė). Me anė tė dosjeve tė fshehta, qeveritė kanė vazhduar tė kontrollojnė e tė kenė nėn urdhėr dhjetėra letrarė, tė cilėt i pėrdorin sa herė qė iu volit kundėr lirisė. Nuk po them asgjė tė re po tė kėmbėngul se asgjė e keqe nuk i vjen letėrsisė shqipe nga kjo higjienė e ashpėr, qė quhet lustracion. Asnjė pėrmbysje nuk i ka ardhur letėrsisė gjermane, ēeke, hungareze, etj, pas hapjes sė arkivave. Thesari i letėrsisė shqipe nuk dėmtohet, tha Kadare.

Shkrimtari deklaroi se problem nė regjimin komunist kanė qenė edhe letrarėt e huaj. Kėtu sėshtė fjala pėr shkrimtarė tė mėdhenj, ėshtė fjala pėr dhjetėra letrarė qė hynin e dilnin nė vendet ku rrallėkush mund tė hynte, dhe, ēėshtė mė e keqja, shkelnin mbi besimin e shkrimtarėve vendas. Nė rastin shqiptar janė dy tė tillė, njė zvicerano- suedez dhe njė italian, qė janė pėrmendur me emėr e mbiemėr nė shtypin perėndimor, si shėrbyes tė regjimit shqiptar, tha Kadare.

Ndėrkohė, i pyetur se cili ka qenė kritiku qė e ka bezdisur mė shumė, ai dha emra konkretė: Kanė qenė dy. Pėr raste tė tilla quhet sjellje e mirė tė thuash spo pėrmend emra. Nėse jeni kureshtarė, pėr mua sėshtė problem tua them. Ishin R. Ibrahimi dhe K.Bihiku. Ishin tė bezdisshėm pėr shumicėn e shkrimtarėve tė rinj, pėr mua veēanėrisht. Pothuajse pėr ēdo gjė qė shkruaja prishnin buzėt.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Tema

Publikuar nga: Tema

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos