Shorti, emrat e 192 zyrtarėve qė do tu kontrollohet pasuria

Kreu i ILDKP-sė, Adriatik Llalla

ILDKP hedh shortin pėr kontrollin e tė ardhurave.

Nė listė ministrat Imami e Mediu, 6 deputetė dhe gjyqtarė e prokurorė.

Ministrat Arben Imami dhe Fatmir Mediu do tė kontrollohen me imtėsi nga zyrtarėt e Inspektoratit tė Deklarimit tė Pasurive, pas shortit tė hedhur dje.
Nė mjediset e ILDKP-sė u pėrcaktua lista me 192 zyrtarė tė tė gjitha kategorive, tė cilėve do tu bėhet njė kontroll i imtėsishėm i pasurisė sė tyre. Nė pėrfundim tė shortit, nga e cila, sipas ligjit, pėrzgjidhen 4% e totalit tė rreth 4360 subjekteve deklaruese, u pėrzgjodhėn pėr kontroll dy ministra, njė zv.ministėr, 29 gjyqtarė dhe prokurorė, 9 nėpunės tė nivelit tė lartė, 6 deputetė, 55 nėpunės tė nivelit tė mesėm, 17 drejtues tė pushtetit lokal dhe 73 punonjės tė administratės tatimore dhe doganore. Nga gjashtė deputetė qė janė pjesė e shortit, katėr janė tė PD-sė dhe dy tė PS-sė. Nė listė ėshtė gjithashtu edhe zv.ministrja e Drejtėsisė, Brikena Kasmi, anėtari i Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, Klement Zguri, gjyqtari i Kolegjit Zgjedhor, Tom Ndreca, dhe ish- zėdhėnėsja e Kryeministrit Berisha, Juela Meēani. Zyrtarėt e pėrzgjedhur sot prej jush do tė jenė tė parėt qė do tė kalojnė nė kontroll tė plotė, pas miratimit tė ndryshimeve tė Kodit Penal. Sipas amendimeve tė muajit mars 2012, tashmė ēdo person qė nuk mban post publik, por mbi tė cilin ekzistojnė dyshime tė arsyeshme se ka lidhje interesash pasurore korruptive me zyrtarėt, do tė jetė i detyruar tė deklarojnė pasurinė e tij dhe burimin e krijimit tė saj pranė Inspektoratit tė Lartė. Nga ky moment, qytetarėt qė do tė detyrohen tė deklarojnė pasurinė pranė institucionit tonė, do tė kenė tė njėjtat pasoja ligjore penale pėr refuzim pėr deklarim apo pėr fshehje tė pasurisė, njėlloj si zyrtarėt qė janė subjekte tė ligjit, u shpreh dje kreu i ILDKP, Adriatik Llalla.

Lista e zyrtarėve qė do tu hetohet pasuria
Maksim Sota     zv.prokuror Vlorė
Zeta Terpollari     Gjyqtar Lushnjė
Albana Boksi     Gjyqtar Tiranė
Saida Dollani     Gjyqtar Tiranė
Mariola Mertiri    Prokuror Gjirokastėr
Metush Saraēi    Kreu i Apelit Tiranė
Enkela Bajo     Gjyqtar Tiranė
Naim Tota     Prokuror Mat
Kostika Cobanaqi    Gjyqtar Berat
Artan Zeneli     Kryetar i Gjykatės Tiranė
Dritan Gina     Prokuror Durrės
Skėnder Dautaj     Prokuror  Vlorė
Artan Bajrami     Prokuror  Tiranė
Eda Kaja     Gjyqtar  Durrės
Idriz Mulkurti    Gjyqtar  Tiranė
Anesti Kasuli     Gjyqtar  Korēė
Gurali Brahimllari     Gjyqtar  Tiranė
Julian Kristo     Prokuror  Korēė
Ēlirim Sino     Prokuror  Fier
Bujar Krasniqi     Gjyqtar  Tiranė
Lindita Ziguri    Prokuror  Tiranė
Elidiana Morina    Prokuror  Pukė
Adriatik Cama     Prokuror  Tiranė
Tom Ndreca     Gjyqtar  Tiranė
Enkeleda Xhengo    Prokuror  Durrės
Flutura Skenderi    Gjyqtar  Tiranė
Bari Shyti     Gjyqtar  Dibėr
Sokol Nishani     Prokuror  Durrės
Elida Hoxhaj    Prokuror  Fier
Kreshnik Cipi     Deputet
Ledina Alolli     Deputete
Qemal Minxhozi     Deputet
Fatos Beja     Deputet
Igli Cara     Deputet
Arben Malaj     Deputet
Pal Metaj     Drejtor i Pėrmbarimit  Tiranė
Albert Kushti     Ministria e Bujqėsisė
Rezana Konomi    Autoriteti i Konkurrencės
Flamur Ēollaku    Zv.kryeregjistrues  Tiranė
Besjan Pesha    AKBN  Tiranė
Klement Zguri     Anėtar i KQZ
Albert Qarri     Rektor i I. Qemali  Vlorė
Abaz Aliko     ERE Tiranė
Fatmir Tafaj     KSHC Zv.kryetar
Brikena Kasmi     Zv.ministre e Drejtėsisė
Arben Imami     Ministėr i Mbrojtjes
Fatmir Mediu    Ministėr i Mjedisit
Veap Aga     Kancelar gjykate  Dibėr
Flamur Muka     Shef Komisariati  Mat
Lindita Kullolli    Pėrmbarues gjyqėsor Elbasan
Arqilea Kokedhima     Kom. Shkollės sė Trupės Tiranė
Agim Lala     Komandant Forcė nė FA  Tiranė
Dilaver Hoxha     Drejtor  Ministria e Mbrojtjes
Shkelqim Kerluku    Drejtor  Ministria e Ekonomisė
Agim Bega     Drejtor  Ministria e Drejtėsisė
Ardiana Sula     Drejtor  Ministria e Arsimit
Roland Haxhia    Regjistrues nė ZRPP  Tepelenė
Mamica Gusho     Kancelar  Pogradec
Medar Kajolli    Pėrmbarues Gjyqėsor Tiranė
Fatmir Mehmetaj    Kėshilltar  Ministria e Ekonomisė
Kozeta Guri     Pėrmbarues Tiranė
Arta Vorpsi    Kėshilltare Gjykata Kushtetuese
Ledia Agolli     Kėshilltare  Ministria Shėndetėsisė
Anila Tanku     Drejtoreshė Ministria Financave
Zihni Goxhaj     Drejtor nė FA  Ministria e Mbrojtjes
Juela Meēani    Kėshilltare  Ministria e Punės
Krenar Ēarcani     Drejtor  SHISH
Rrok Deda    Pėrmbarues Gjyqėsor Tiranė
Altin Sallaku     Drejtor  Ministria e Brendshme
Mevlan Xhindoli     Kėshilltar nė Kuvend
Roland Larashi    Drejtor  Ministria e Bujqėsisė
Sonila Baka    Drejtoreshė  Ministria Punėve Publike
Petrit Azemaj     Ndihmėskomisioner  Avokati i Popullit
Milbana Treska    Drejtoreshė  Ministria e Financave
Nejla Peka     Juriste  Kėshilli i Ministrave
Agim Isaku     Ambasador  Ministria e Jashtme
Arten Hanku     Drejtor  Ministria e Jashtme
Selami Zalli     Ndihmės ligjor Gjykata e Lartė
Luiza Gjergjova     Pėrmbarues gjyqėsor Lushnjė
Arben Jaupi     Shef Komisariati Pogradec
Fitim Hoxhati     Kėshilltar i kryetares sė Gjyk. Lartė
Mirela Hila     Drejtor Komis. Mbrojtjen tė Dhėnave
Hasan Mena     Pėrmbarues Gjyqėsor  Tiranė
Ilir Gjoci     Shef Komisariati Nr.5  Tiranė
Nikolla Lena     Kėshilltar Ministria e Shėndetėsisė
Artan Banushi     Kėshilltar  Kuvendi
Migena Reci    Drejtoreshė  Ministria e Kulturės
Pėllumb Pipero     Drejtor  Ministria e Shėndetėsisė
Muharrem Kajolli    Kėshilltar  Ministria e Mjedisit
Klevis Limaj     Kėshilltar  Kėshilli i Ministrave
Ilir Dedja     Zv.drejtor i Policisė  Durrės
Jorida Liko     Drejtor  Bashkia Tiranė
Edmond Kazazi    Drejtor  Ministria e Punėve Publike
Zana Bufi     Drejtoreshė   Kuvendi
Kole Tonaj     Drejtor  Ministria e Bujqėsisė
Miranda Bushi     Drejtor kabineti  Prokuroria Pėrgjith.
Xhevdet Hoxha    Regjistrues  Tropojė
Rovena Muzhaqi    Drejtoreshė  Ministria Punėve Publike
Marjan Gjermeni     Drejtor  Banka e Shqipėrisė
Auert Koka     AKBN  Ministria e Ekonomisė
Odise Plaku     Kėshilltar  Ministria e Jashtme
Fran Brahimi     Drejtor  Ministria e Financave
Rrahman Demaj     Kryetar i Komunės Tėrthorė  Kukės
Dalip Kanaci     Kryetar i Komunės Otllak Berat
Rexhep Hajdari     Kryetar i Komunės Perondi Kuēovė
Bujar Hasaj     Prefekt Fier
Rexhė Byberi     Kryetar Komunės Margegaj Tropojė
Gazmend Kenga     Kryetar i Komunės Martanesh Bulqizė
Besim Shurbi     Kryetar i Komunės Fajza Has
Petrit Sinaj     Kryetar i Kėshillit tė Qarkut  Berat
Arqile Mekshi     Kryetar i Komunės Zagorie Gjirokastėr
Hasim Ēekrezi     Kryetar i Komunės Pishaj Gramsh
Lutfi Lala     Kryetar i Komunės Shushicė Elbasan
Baftjar Zeqaj     Kryetar i Bashkisė Fier
Rajmonda Balilaj    Kryetar i Bashkisė Patos
Esat Shehu     Kryetar i Komunės Zall Reē Dibėr
Besnik Abedini     Kryetar i Komunės Ksamil Sarandė
Bedri Qypi     Kryetar i Komunės Fierzė Elbasan
Pjeter Lleshi     Kryetar i Komunės Vig-Mnele Shkodėr
Engjell Sh

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos