Shqiptaret humbin dhjetera milione euro nga vonesa

Kostot

Mungesa e nje linje interkonjeksioni mes Kosoves dhe Shqiperise po shkakton probleme te renda teknike dhe financiare ne sistemet elektroenergjetike te dy vendeve ndersa ndertimi i linjes do te sjelle dhjetera dhe qindra milione euro perfitim per te dyja vendet. Kosova ka nje konsum baze prej 400 MW te cilat mund te mbulohen nga vetem nje njesi e termocentralit Kosova B. Konsumi baze nenkupton nivelin me te ulet te konsumit ne vend i cili eshte gjate oreve te nates. Nderkohe gjate dites Kosoves i duhet te vendose ne pune njesine tjeter te Kosova B qe ka te njejten fuqi te instaluar por jo e gjithe energjia e prodhuar prej ketij termocentrali mund te konsumohet sepse shume shpesh kerkesa eshte me e ulet. Shqiperia ka nje konsum baze ne nivelin e 400 MW gjate nates ndersa konsumi rritet ne 800 MW gjate dites dhe ne raste te rralla shkon ne mbi 1 mije MW. Ndryshe nga Kosova Shqiperia ka hidrocentrale te cilat i perdor si per mbulimin e konsumit baze ashtu edhe per konsumin pik. Shqiperia nuk ka hidrocentrale te mjaftueshme per te mbuluar te gjithe konsumin dhe detyrohet qe te importoje deri ne 200 milione euro energji ne vit.

var disqusshortname = gazetashqip var disqusidentifier = co-6a46df657d77eb0773aca3a3a59ec314 function var dsq = document.createElementscript dsq.type = text/javascript dsq.async = true dsq.src = http// - disqusshortname - .disqus.com/embed.js document.getElementsByTagNamehead0 document.getElementsByTagNamebody0.appendChilddsq LAJMI FUNDIT Berisha ne jubileun e Vatres Homazh per ata burra qe 100 vjet me pare themeluan ketu ne atdheun e lirise 1 ore me pare ... Ne perfundim te vizites se tij ne SHBA Kryeministri Berisha ... Kandidaturat per president Aleanca Demokristiane propozon Jozefina Topallin 15 ore me pare ... Pas Fatos Nanos dhe Neritan Cekes zbulohet emri i kryetares se parlamentit. PD e PS ende pa emra kandidatesh Presidenti Topi Politika te lere interesat vetjake ne 100-vjetorin e pavaresise 19 ore me pare ... Kreu i shtetit dekoron patriotin Zenel Hito Gjoleka Pas vdekjes me Urdhrin Nderi i KombitĀ  Milo Nenshkrimi i draftit nga 26 partite historike 21 ore me pare ... Kreu i PDS-se vlereson si te domosdoshem nje rotacion politike pas 8 vitesh keqqeverisjeje te PD-se Zyrtarizohet kandidati i dyte per president PAD zgjedh Neritan Ceken 22 ore me pare ... Partia Aleanca Demokratike PAD ka propozuar diten e sotme Neritan ... SHBA Kryeministri Berisha merr pjese ne prezantimin e filmit Besa 1 dite me pare ... Akt vleresues per mbrojtjen e hebrenjve dhe virtytet fisnike te shqiptareve ne kuader te 100-vjetorit te Pavaresise

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Shqip

Publikuar nga: Gazeta Shqip

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos