Rusia asgjėson 25 mijė ton armė kimike

Depo tė armėve kimike (foto: RIA Novosti)

foto: RIA Novosti

Rusia ka asgjėsuar rreth 25 mijė tonė armė ose 62% tė sasisė sė kėtyre armėve qė ajo disponon. Nė 15 vite, Rusia ka shkatėrruar rreth 40 mijė tonė armė rezervė.

Synohet qė deri nė vitin 2015 ajo tė ketė asgjėsuar tė gjitha armėt kimike nė bazė tė Konventės Ndėrkombėtare tė Armėve Kimike, e cila ėshtė nėnshkruar nga 188 shtete. Konventa fillimisht parashikonte asgjėsimin e kėtyre armėve deri nė vitin 2012.

Nga ana tjetėr SHBA ka bėrė tė ditur se deri tani ka asgjėsuar 90% tė armėve tė saj kimike. Por SHBA ka shtyrė deri nė vitin 2023 asgjėsimin e pjesės sė mbetur qė ėshtė rreth 2 mijė tonė. Deri nė janar tė kėtij vitit mė shumė se 50 mijė tonė armė kimike janė asgjėsuar nė tė gjithė botėn, e cila ėshtė 73% e totalit tė poseduar.

Konventa Ndėrkombėtare e Armėve Kimike, ėshtė anėshkruar nė vitin 1997 nga 188 shtete nga 195 qė janė pjesė e OKB-sė. Mayanmar dhe Izraeli e kanė nėnshkruar atė por ende nuk e kanė ratifikuar. Vetėm Angola, Koreja e Veriut, Egjipti, Somalia dhe Siria janė jashtė konventės. Vendet tė cilat kanė pranuar zyrtarisht se kanė armė kimike janė Shqipėria, Libi, Iraku, India, Rusia, SHBA dhe Koreja e Jugut. OKB ka caktuar 29 prillin si Ditėn pėrkujtimore tė tė gjithė viktimave tė luftės kimike. /RIA Novosti/

Pėrgatiti: F.Stafa

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Shekulli

Publikuar nga: Shekulli

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos