LDK-ja mobilizon elektoratin pėr balotazh

Shtabi zgjedhor i LDK-sė nė Ferizaj u ka bėrė apel tė martėn qytetarėve ferizajas qė ta shfrytėzojnė tė drejtėn pėr ta ndryshuar vendvotimin.

Njė thirrje e tillė ėshtė arsyetuar me faktin se nė ditėn e votimit pėr kryetar tė komunės sė Ferizajt te mbajtura mė 29 prill, qytetarėt janė pėrballur me parregullsi tė shumta rreth gjetjes sė vendvotimeve, pėr shkak tė ndėrrimit tė tyre, ndėrsa kjo ēėshtje dhe mosfunksionimi i faqes zyrtare tė KQZ-sė qė ka shkaktuar njė pėrqindje tė vogėl, pra rreth 29% tė daljes nė zgjedhje.

Medain Hashani, shef i shtabit zgjedhor tė LDK-sė, ka thėnė se si subjekt kanė qenė tė shqetėsuar dhe kanė reaguar menjėherė nė ditėn e votimit.

"Kemi bėrė ankesat tona ndaj KQZ-sė pėr ndryshimin e vendvotimit, kryesisht familjeve dhe anėtarėve tė kryesive tė nėndegėve tė fshatrave dhe qytetit, tė cilat janė pjesė e LDK-sė, mirėpo pėrgjigja e tyre ka qenė se kėto janė bėrė nga Ministria e Punėve tė Brendshme (MPB). Andaj duke u bazuar nė kėtė, ne kemi kėrkuar nga KQZ-ja tė mundėsojė ndryshimin e vendvotimit nė zgjedhjet pėr balotazh, sepse kemi menduar qė qytetarėt tė mos maltretohen nė ditėn e votimit pra me 27 maj dhe tė abstenojnė nė ditėn e votimit", ka thėnė Hashani, pėr tė shtuar se kjo pėrbėn njė procedurė tė thjeshtė qė zgjatė vetėm njė minutė.

Zyrtarėt e LDK-sė thanė se kanė ngrehur njė padi ndaj KQZ-sė, pėr shkak tė ndryshimit tė vendvotimit tė qytetarėve pa dijen e tyre dhe pėr shkak tė mosinformimit tė tyre me kėto ndryshime

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Express

Publikuar nga: Gazeta Express

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos