Duke pėruruar rrugėn, ministri gjerman pėrfundon nėn ekskavator

Qëllon shpesh që pas përfundimit apo nisjes së ndërtimit të një vepre publike, politikanët të lëshohen me “gërshërët” në duar, apo simbolikisht hedhin një lopatë domethënëse për nisjen e punimeve të saj, për të prerë shiritin e përfundimit apo të nisjes së punës.

Këto përurime janë në trendin e politikanëve modernë, që të vendosur përballë akuzave për premtime të pambajtura, zgjedhin “veprat” për të vërtetuar të kundërtën. Por nisma të tilla mund të rezultojnë edhe tragjike, si rasti i Ministrit të Brendshëm të Shtetit Federal të Bavarisë në Gjermani.

Joachim Herrmann vendosi të përurojë nisjen e punimeve për ndërtimin e një superstrade në Kempten të Gjermanisë. E për këtë, zyrtari i lartë lokal kishte zgjedhur të “pilotonte” një ekskavator gjigant. Por diçka nuk shkoi ashtu siç duhej dhe mjeti i rëndë prej 40 tonësh u kthye përmbys.

Nga incidenti, Ministri Herrman u lëndua në këmbë, dorë dhe disa gërvishtje të lehta në trup, fatmirësisht pa rrezik për jetën. Truprojet dhe shoqëruesit e tij nxituan ta nxirrnin nga kabina e ekskavatorit për ta dërguar në spitalin më të afërt ku mori ndihmën e parë mjekësore.
 

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Ora News

Publikuar nga: Ora News

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos