Supervullkanet mund tė shpėrthejnė shumė mė shpejt

Shpėrthimi i njė supervullkani ėshtė katastrofa mė e madhe natyrore qė mund tė godasė planetin tonė pas asteroideve. Tani shkencėtarėt mendojnė se ata mund tė shpėrthejnė mė shpejt nga sa ishte menduar. Ky mund tė jetė njė lajm i keq pėr amerikanėt, pasi njė supervullkan mendohet se ėshtė mu poshtė parkut Yellowstone. Nėse shpėrthen, dy tė tretat e vendit do bėhej i pabanueshėm.

Supervullkanet furnizohen nga pishina gjigande tė mbushura me magma nėntokė. Gjeologėt mendonin se duheshin 100 mijė deri nė 200 mijė vjet qė njė pishinė e tillė me magma tė formohej mjaftueshėm sa pėr tė siguruar presionin pėr shpėrthimin.

Por njė studim i ri sugjeron se ato mund tė formohen shumė mė shpejt, ndoshta brenda disa qindra viteve. Njė rezervuar me magma gjashtė milje poshtė parkut Yellowstone ėshtė duke u rritur me shpejtėsi rekord qė nga viti 2004.

Mendohet se supervullkanet kanė shpėrthyer tre herė nė 2.1 milion vite.

Ka prova se njė shpėrthim i tillė ka ndodhur nė Indonezi 74 mijė vite mė parė dhe thuajse e zhduku krejt racėn njerėzore. Mendohet se njė shpėrthim tjetėr ka ndodhur 760 mijė vite mė parė nė Kaliforni.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Tema

Publikuar nga: Tema

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos