Universitetet, kuotat e studentėve pėr ēdo degė

Nė tė 11 universitetet e vendit do tė pranohen 27.647 studentė. Qeveria miratoi dje vendimin pėr ciklin e parė tė studimeve me kohė tė plotė pėr vitin akademik 2012-2013. Sipas MASH, rreth 70% e maturantėve do tė mund tė ulen nė auditorė. Kuotat e pranimeve nė studimet Bachelor nė universitetet publike rriten 10% nė krahasim me vitin e shkuar akademik, sqaroi Ministria e Arsimit. Nė total janė 306 programe studimi, pėr tė cilat do tė garojnė maturantėt kėtė vit mbi bazėn e sistemit tė pikėve. Struktura dhe dinamika e pranimeve qė propozohet pėr vitin akademik 2012-2013, u jep prioritet degėve afėr tregut tė punės qė janė tė orientuara nė IT, shkencat teknike dhe shkencat natyrore. Rreth 1/3 e numrit tė kuotave i pėrkasin IT, shkencave teknike, matematikės dhe fizikės. Kuotat nė kėto degė kanė pėsuar edhe rritjen mė tė madhe, 16-20%. Vetėm nė IT dhe fushat e lidhura me tė planifikohen tė pranohen rreth 4700 studentė ose rreth 17% e numrit total tė kuotave tė reja. Kjo i shėrben drejtpėrdrejt pėrgatitjes sė burimeve njerėzore tė mjaftueshme pėr zhvillimin e Shqipėrisė dixhitale, sqaroi MASH. Sipas kėtij dikasteri, kuotat e degėve tė gjuhėve tė huaja zėnė rreth 9% (2520 kuota) tė numrit total, ku mbi 50% (rreth 1300 kuota) i pėrkasin gjuhės angleze.

Berisha: Nuk rriten tarifat e studimit
Tarifat e studimit nė shkollat e larta nuk do tė rriten. Kėtė garanci dha dje Kryeministri i vendit, Sali Berisha. Sipas tij, nga njė pjesė e mirė e universiteteve ėshtė kėrkuar dyfishimi i kėtyre tarifave. Berisha e cilėsoi tė papranueshme, duke theksuar qėndrimin e tij. Kjo qeveri nuk do tė miratojė rritje tjetėr tė tarifave, pėr sa kohė do ta votojnė qytetarėt shqiptarė. Tė rrisėsh tarifat nga 160 mijė nė 330 mijė ėshtė njė rritje e papranueshme, por ato do tė rriten aq sa ėshtė inflacioni, tha Kryeministri. Sipas tij, tarifat e propozuara nuk i pėrshtaten Shqipėrisė, por edhe zotimit qė ai ka bėrė pėr tė mos i shtuar. Zoti ministėr, duhet tė informosh rektoratet e universiteteve qė tė mos presin qė qeveria tė miratojė rritje tė tarifave, tha Berisha.

Kuotat per te gjitha deget e universiteteve
Emertimi i programit           Kuotat

Universiteti i Tiranės
Histori    100
Gjeografi    80
Gjuhė – Letėrsi    120
Gazetari    85
Biologji    120
Bioteknologji     80
Matematikė    100
Fizikė    100
Informatikė    300
Kimi    100
Kimi dhe Teknologji Ushqimore    100
Kimi Industriale dhe Mjedisore    100
Inxhinieri Mat. Informatike    120
Teknologji Inform. Komunikimi    220
Gjuhė Angleze    200
Gjuhė Frėnge    80
Gjuhė Gjermane    80
Gjuhė Italiane    80
Gjuhė Greke    50
Gjuhė Turke    40
Gjuhė Ruse    50
Gjuhė Spanjolle    70
Gjuhė Angleze (Kukės)    50
Gjuhė Angleze (Sarandė)    70
Psikologji    100
Punė Sociale    80
Filozofi    80
Sociologji    80
Shkenca Politike    80
Administrim dhe Politika Sociale    80
Administrim – Biznes    430
Ekonomiks    100
Financė    430
Informatikė Ekonomike    200
Administrim – Biznes (Kukės)    100
Administrim- Biznes ( Sarandė)    150
Mjekėsi e Pėrgjithshme    240
Farmaci    120
Stomatologji    120
Shėndet Publik    40
Infermieri e Pėrgjithshme    280
Mami    100
Teknik i Lartė Laboratori    80
Fizioterapi    80
Logopedi    30
Imazheri    80
Infermieri e Pėrgjithshme (Kukės)    100
Infermieri e Pėrgjithshme (Sarandė)    100
Drejtėsi    550

Universiteti Bujqėsor i Tiranės
Menaxhim Agrobiznesi    160
Menaxhim Agrobiznesi (Lushnjė)    80
Ekonomi dhe Politikė Agrare    160
Financė Kontabilitet    160
Financė Kontabilitet  (Lushnjė)    100
Menaxhim i Turizmit Rural    80
Mbrojtje Bimėsh    80
Hortikulturė    80
Hortikulturė (Lushnjė)    60
Prodhim Bimor    80
Zootekni dhe Biznes Blegtoral    80
Akuakulturė Menaxhim Peshkimi    80
Agromjedis dhe Ekologji    100
Inxhinieri Agrare – Agromekanizim    80
Teknologji Agroushqimore    120
Vreshtari – Enologji    80
Mbarėshtim Pyjesh    80
Pėrpunim Druri    100
Mjekėsi Veterinare    130
Men.Veterinar (2-vjeēar) Lushnjė    60
Men.Veterinar (2-vjeēar) Gjirokastėr    60

Universiteti Politeknik i Tiranės
Inxhinieri  Ndėrtimi    170
Inxhinieri Hidroteknike    100
Inxhinieri Mjedisi    100
Arkitekturė (Arkitekt)    120
Arkitekturė (Urbanist)    100
Inxhinieri Gjeodet    100
Inxhinieri Elektrike (Aut. Industrisė)    100
Inxhinieri Elektrike (Energjitikė)    100
Inxhinieri Mekatronike    100
Inxhinieri Fizike    100
Inxhinieri Matematike    100
Inxhinieri Mekanike    150
Inxhinieri Tekstile dhe Modė    70
Inxhinieri Materiale    70
Inxhinieri Ekonomike    100
Inxhinieri Gjeologjike    150
Inxhinieri e Burimeve Natyrore    150
Inxhinieri  Gjeoinformatikė     150
Inxhinieri Gjeomjedis    150
Inxhinieri Elektronike    70
Inxhinieri Informatike    100
Inxhinieri Telekomunikacioni    70

Universiteti Fan Noli  Korēė
Gjuhė – Letėrsi    60
Gjuhė Letėrsi Shqipe dhe Frėnge    40
Gjuhė Angleze    100
Cikėl i Ulėt    70
Cikėl i Ulėt Parashkollor    40
Histori – Gjeografi    70
Cikėl i Ulėt dhe Anglisht pėr
Cikėl Fillor (Pogradec)    60
Filozofi – Sociologji    80
Matematikė -  Fizikė    80
Matematikė – Informatikė    120
Biologji – Kimi    100
Teknologji Informacioni    120
Infermieri e Pėrgjithshme    120
Mami( Infermier)    60
Financė – Kontabilitet    140
Menaxhim    140
Marketing    120
Turizėm    100
Turizėm (Pogradec)    80
Agroushqim    70
Agrobiznes    70
Teknologji e Prodhimit Bimor    50
Hortikulturė    50

Universiteti A.Xhuvani Elbasan
Gjuhė – Letėrsi    80
Gjuhė -Letėrsi Shqipe dhe Frėnge    100
Histori – Gjeografi    60
Histori dhe Gjuhė Gjermane    70
Gjeografi dhe Gjuhė Italiane    70
Gjuhė Angleze    130
Gjuhė Gjermane    50
Gjuhė Frėnge    50
Gjuhė Italiane    50
Gazetari    50
Gazetari – Anglisht    60
Biologji – Kimi    10
Matematikė – Fizikė    100
Teknologjitė e Informacionit    150
Teknolog Laborant  (2 vjeēar)    60
Fizikė Kompjuterike    60
Infermieri e Pėrgjithshme    120
Infermieri – Mami    100
Fizioterapi    60
Arsimi Fillor    120
Arsimi Parashkollor    60
Edukim Qytetar    60
Punonjės Social    80
Filozofi – Sociologji    60
Psikologji    70
Edukim Fizik dhe Sporte    50
Administrim – Biznes    150
Financė – Kontabilitet    150
Ekonomia dhe e Drejta    150
Informatikė Ekonomike    150
Ekonomi Turizmi    60
Administrim Biznesi dhe Inxhinieri    60

Universiteti E.Ēabej Gjirokastėr
Biologji – Kimi    90
Fizikė dhe Teknologji Informacioni    170
Matematikė – Fizikė    170
Matematikė-Informatikė    170
Teknologji Informacioni    200
Infermieri    120
Infermieri Mami    50
Histori – Gjeografi    90
Gjuhė – Letėrsi Shqipe    100
Gjuhė Letėrs

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos