Lugina e Valbonės, tundimi pėr tu rikthyer nė parajsė

Zona turistike e Luginės sė Valbonės nė Tropojė

Kryekomunari: Shpejt asfaltohet rruga nga Bajram Curri.

Turistė tė huaj e vendės mbipopullojnė  gjatė stinės sė verės perlėn e Veriut.

Askush nuk i ka rezistuar tundimit pėr tu rikthyer nė luginėn e Valbonės, pasi e ka vizituar njė herė atė. Dėshira pėr tė vizituar Valbonėn e pėr tė fjetur nė shtėpizat prej druri, pasi je rropatur nė brigjet e lumit me ujė tė kristaltė dhe ke shijuar kuzhinėn tradicionale, ėshtė edhe mė tunduese nė kėto ditė vere. Vizitorė tė huaj dhe vendės garojnė nė rrugėn qė ende trazon pluhur pėr tė mbėrritur te Rilindja, Qoku i Valbonės, apo Fusha e gjėsė, por dhe mė shumė tek bujtinat e ngritura pėrgjatė rrjedhės sė lumit. Natyra i ka dhėnė gjithė madhėshtinė dhe bukurinė e saj kėsaj perle tė Shqipėrisė. Gurgullima e ujit nė grykėn thikė tė ndarė nė malet mbi 2500 metra mbi nivelin e detit dhe oshėtima qė vjen nga majat me borė tė pėrhershme tė fusin nė magjinė e luginės tė mbushura plot me legjenda pėr kreshnikėt e hershėm Muji e Halili e deri tek tė vonėt, si Bajram Curri me shpellėn e Dragobisė.
Vizitorėt
Mė tė shumtė janė ata ēekė, sllovenė, gjermanė qė pėlqejnė turizmin malor, ngjitjet alpiniste, sportet dhe aventurat nė majat dhe shpellat e pafundme tė luginės. Pavėl quhet njėri prej tyre qė ka ardhur nga Ēekia. Valbona ėshtė parajsa ime. Rikthehem dhe dy-tri herė nė vit. Dua tė fle jashtė, tė gatuaj vetė, tė eci pa fund dhe gjithė kjo mrekulli mė mban gjallė edhe nė vendin tim, dhe mendja mė rri se kur do kthehem, thotė ēeku. Nė burimin e Valbonės takojmė njė kolektiv mėsuesish nga njė shkollė e Prishtinės. Jam rritur me idenė e prindėrve dhe njerėzve tė mi se kam emrin e lumit mė tė bukur nė botė. Sot e vizitova pėr herė tė parė dhe me tė vėrtetė tani po e besoj krahasimin, thotė Valbona, drejtoresha e shkollės.
Banorėt
Ata tė paktė qė kanė mbetur, e dinė mirė se vetėm turizmi malor ėshtė mbijetesa e tyre. Kola, Mirashi, por dhe Edi nga Qoku i Valbonės kanė tashmė bujtinat e tyre. Edi thotė se nė lagjen e tij prej 7 muajsh mungojnė dritat dhe kjo po e dėmton biznesin. Nė dimėr nė Valbonė ra mbi tre metra dėborė, pati izolim, shembje dhe plot probleme tė tjera qė ende duket se kanė lėnė pasoja. Tė gjithė po rikthejnė jetesėn e dikurshme, se vetėm ajo josh vizitorėt. Komuna ka 10 fshatra me 4310 banorė me 719 shtėpi, ku banojnė 986 familje. Fshati mė i madh dhe qendra e komunės Margegaj ka 227 shtėpi, por fshatra tė vegjėl, si Rrogami, nė njė shtrirje tė madhe ka vetėm 31 shtėpi. Shumė prej banorėve janė nė verim nė bjeshkėt me dėborė tė pėrjetshme. Nė lokale e bujtina, sidomos nė mbrėmje, dėgjohet ritmi i valles tropojane, tingujt e lahutės e ēiftelisė. Rapsodi mė i njohur i zonės, Ibrahim Muēaj, nuk e heq kostumin kombėtar me shqiponjė nė mes. Bashkė me tė birin, ai nxjerr nga thellėsia e shekujve melosin dhe folklorin pėr natyrėn, kreshnikėt, bjeshkėn e luftėrat. Ne me traditėn tonė nė veshje, kėngė e instrumente, sjellim para pushuesve tanė atė pjesė tė jetės shpirtėrore qė na ka mbajtur gjallė ndėr shekuj, ndėr kėto male e lugina pa u shuar asnjėherė. Duhet ta shohin njerėzit nga mbarė bota kėtė pasuri tonėn dhe ta trashėgojmė ndėr breza, thotė rapsodi.
Investimet
Jo vetėm banorėt, por dhe shteti e organizmat e tjerė financiarė janė tashmė tė bindur se investimet nė kėtė sektor janė prioritare. Nė luginė sapo ėshtė pėruruar Qendra e Zhvillimit tė Turizmit, njė financim prej 50 milionė lekėsh tė rinj nga FZHSH-ja me tė gjithė aksesorėt e duhur dhe materialet propagandistike. Pushtetarė lokalė dhe qendrorė, deputetė e ministra kėndej e andej kufirit, janė tė njė mendjeje se ky lloj turizmi duhet stimuluar. Komunės i prin prej tri mandatesh Rexhė Biberaj, njė njeri qė nuk resht nė punėn e tij pėr tė tėrhequr sa mė shumė investime. Dua tė jap disa sihariqe pėr mysafirėt dhe banorėt e komunės. Pas pak ditėsh nis asfaltimi i rrugės nga Bajram Curri deri nė Valbonė. Mė pas do vijojmė me ndėrtimin e centralit qė zgjidh pėrfundimisht problemin e furnizimit me energji elektrike, si dhe ujėsjellėsit. Nė vitin 2004 kėtu vinin 250 turistė nė vit, sot vijnė 25 mijė. Ne po punojmė nė bashkėpunim me qeverinė shqiptare dhe donatorėt qė kėsaj perle tė mos i mungojė asgjė. Kjo luginė dhe kėta banorė afrojnė gjithė mrekullitė qė mund tė provojė njeriu. Zoti na ka bekuar me natyrėn, ne po punojmė ta shfrytėzojmė atė mė sė miri. Kėtu vijnė turistė nga ēdo vend i botės dhe gjejnė mikpritjen e paparė, flenė nė rrugė anės lumit e nė bjeshkė dhe asgjė nuk u ndodh, thotė Biberaj.

Bukuritė e natyrės
Lumi i famshėm i Valbonės, pasi buron nė njė ujėvarė 50 metra tė lartė, vijon gjarpėrimin e tij pėr 5 km si lumė i nėndheshėm, derisa nxjerr krye nė fshatin Valbonė. Ėshtė e njohur dhe e rrallė trofta qė rritet nė kėto ujėra tė ftohta dhe tė pastra. Komuna kufizohet mė qytetin e Bajram Currit me Malin e Zi dhe Thethin. Majat e shumta nė formėn e kullave shkėmbore arrijnė deri nė 2698 m lartėsi duke kulmuar me Jezercėn. Pyjet me dushk, ah, pishė dhe livadhet janė unike, por kėto masive tė virgjėra ruajnė brenda tyre dhe njė botė shtazore tė egėr me ujq, dhi tė egra, arinj, drerė, derra tė egėr, rrėqebuj, lepuj, dhelpra dhe plot e plot shpendė, ku mbretėron mes tyre shqiponja. Tė gjitha kėto pasuri dhe mikpritja e banorėve janė ftesa mė e bukur pėr tė qenė vizitor nė luginė. Pėrrenjtė dhe degėt e lumit janė shfrytėzuar bukur pėr kultivimin e troftės dhe ndėrtimin e mullinjve me ujė. Pėrgjatė luginės janė dhe shumė gjire e ujėvara, por lart nė bjeshkė dhe liqene akullnajore si ai i Xhemės, liqeni i Jezercės, dhe shpellat e pafundme.

Qytetarėt e nderit nė Valbonė

Kėngėtarja kosovare, Nexhmije Pagarusha

Ky titull ėshtė gjithmonė pėr mysafirėt, thonė nė luginė. E i pari ėshtė Kryeministri Berisha, qė jo vetėm vjen nga Tropoja, por komuna e ka shpallur nderin e saj pėr kontributin e dhėnė nė investimet e qeverisė pėr

Ish-presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu

pėrmirėsimin e infrastrukturės. I dyti ėshtė ish-presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, tė cilin e takojmė bashkė me familjen e tij nė Valbonė. Valbona pėr mua ėshtė perla e natyrės shqiptare. Unė vij shpesh dhe ndihem si banor i kėsaj ane. Besoj fort nė punėn e kėtyre njerėzve tė mrekullueshėm dhe krye

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos