Ligji i ri i arsimit, ndryshojnė kriteret pėr punėsimin e mėsuesve

Tregu i punės pėr arsimtarėt po ngushtohet gjithnjė e mė shumė. Nė njė kohė qė ēdo vit diplomohen qindra tė rinj nė degėt e mėsuesisė, vendet e punės pėr ta janė zero. Pėrballė njė situate tė tillė edhe vetė Ministria e Arsimit ka pranuar qė duhet tė ndiqen politika tė reja rekrutimi tė mėsuesve, pėr tė mos lėnė qindra tė diplomuar pa punė.
Punėsimi
Njė fakt tė tillė e demonstron Tirana, ku edhe pse ėshtė qyteti mė i madh i vendit, ka pesė vjet qė nuk punėson asnjė mėsues tė ri nė sistemin parauniversitar. Kjo gjė ėshtė konfirmuar nė media nga vetė  drejtuesit e Drejtorisė Arsimore tė kryeqytetit, tė cilėt shprehen se pėr kėtė periudhė kohe nuk ėshtė marrė asnjė arsimtar nė punė, pavarėsisht dyndjes dhe mbipopullimit nė shkollat e kryeqytetit.
Ministria
Me futjen nė zbatim tė ligjit tė ri tė arsimit parauniversitar pritet qė kriteret e pėrzgjedhjes pėr mėsuesit e rinj do tė ndryshojnė. Faktin se sistemi i arsimit ėshtė i mbingarkuar me mėsues dhe se nuk rekrutohen tė rinj, e pranojnė dhe drejtues tė lartė nė ministrinė e Arsimit. Dje gjatė njė interviste pėr median vizive, zėvendės/ministrja Nora Malaj, ka thėnė se numri i mėsuesve qė dalin nga auditorėt e universiteteve ėshtė mė i lartė krahasuar me vendet qė ofron tregu i punės.
Ndryshimet
Malaj ka shtuar mė tej se pėr tu dhėnė njė shans tė rinjve, duhet tė ndiqen politika tė reja rekrutimi, por kjo i takon drejtorive pėrkatėse tė rretheve nė vend. Aq mė tepėr qė me hyrjen nė fuqi tė ligjit tė ri pėr arsimin parauniversitar, do tė ketė edhe kritere tė reja pėr rekrutimin e mėsuesve. Nė pėrzgjedhjen e tyre njė rol tė rėndėsishėm do tė luajnė tashmė edhe komuniteti i prindėrve, krahas testimeve tė shumta qė ata duhet tė kryejnė pėrpara se tė futen nė punė.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Tirana Observer

Publikuar nga: Tirana Observer

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos