Legalizimet emrat e 2245 perfituesve te rinj Kalimi i pronesise per 373 mije m2

e Premte, 25 Janar, 2013 | 08:55 am

Agjencia e Legalizimeve publikon listƫn e familjeve qƫ marrin tapitƫ, pronarƫve qƫ kompensohen nƫ 12 qarqet e vendit.

Legalizimet, lista e re e qeverisƫ me 1447 familje. Miratohet kalimi i pronƫsisƫ pƫr 373 mijƫ m2. Pƫrfituesit sipas qyteteve.

Qeveria ka miratuar kalimin e pronƫsisƫ sƫ ndƫrtimeve pa leje pƫr 1447 pƫrfitues nƫ tƫ gjithƫ vendin. Gazeta boton emrat e familjeve qƫ u ƫshtƫ hapur rruga pƫr legalizimin dhe marrjen e tapive pƫr ndƫrtimet e tyre. Nƫ tabela janƫ paraqitur emrat e kryefamiljarƫve tƫ ndarƫ sipas qyteteve, nƫ Tiranƫ, Kavajƫ, Durrƫs, Vlorƫ, Sarandƫ, Berat, Shkodƫr, Fier, Lushnjƫ, Elbasan, Dibƫr, Gjirokastƫr, KorƧƫ, Pogradec dhe Krujƫ. Nƫ total legalizohen 373.648.13 m2 troje tƫ zƫna, tƫ ndara nƫ 1247 parcela ndƫrtimore. Pƫr kƫto familje tashmƫ hapet rruga e legalizimit dhe plotƫsimit tƫ dokumenteve pranƫ zyrtare tƫ ALUIZNI-t nƫ tƫ gjitha qytetet. Pas kalimit tƫ pronƫsisƫ, familjet duhet tƫ bƫjnƫ pagesat nƫ mƫnyrƫ qƫ tƫ lƫshohet leja e legalizimit dhe mƫ pas tƫ regjistrohet dhe tƫ merret tapia nƫ hipotekƫ.
Nga ana tjetĆ«r, duket se pas verifikimeve, ALUIZNI ka korrigjuar sipĆ«rfaqet pĆ«r shtĆ«pi dhe biznese qĆ« aktualisht janĆ« miratuar njĆ«herĆ« pĆ«r tĆ« marrĆ« tapitĆ«. NĆ« total janĆ« 593 pronarĆ«, tĆ« cilĆ«ve do tā€™u korrigjohet sipĆ«rfaqja e pronĆ«s qĆ« legalizohet. Gazeta boton emrat e atyre qĆ« kanĆ« ndryshime nĆ« pronĆ«si bashkĆ« me sipĆ«rfaqet si ndryshojnĆ«, tĆ« ndarĆ« sipas qyteteve, nĆ« TiranĆ«,
Durrƫs, Shkodƫr, Vlorƫ, Sarandƫ, KorƧƫ, Gjirokastƫr, Kukƫs, Kavajƫ dhe Lushnjƫ.
NĆ« njoftimin e vet ALUIZNI thekson se nĆ« tabela janĆ« pasqyruar elemente tĆ« rĆ«ndĆ«sishme tĆ« kĆ«tij procesi, qĆ« nĆ« fakt pĆ«rbĆ«jnĆ« thelbin e ligjit dhe qĆ« e bĆ«jnĆ« atĆ« zgjidhjen mĆ« tĆ« drejtĆ« e konkrete tĆ« kĆ«saj problematike. ā€œEdhe njĆ« herĆ« shprehim bindjen dhe i garantojmĆ« gjithĆ« kategoritĆ« e pĆ«rfshira nĆ« proces se do ta pĆ«rmbyllim procesin e legalizimit brenda vitit 2013ā€.

(Listƫn e plotƫ tƫ legalizimeve e lexoni ne numrin e sotem te gazetes Panorama)

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos