Zgjedhjet 2013, sondazhi i Kult: PS fiton me 41%, PD 30%

Të tjera rreth shkrimit /VIDEO Nė sondazhin e dhjetorit, 36,5% votonin PS TIRANE - Zbulohen tė dhėnat e sondazhit tė dytė tė kryer nga fondacioni maqedonas Kult, pėr periudhėn 22-31 janar. Sondazhi ėshtė zhvilluar lidhur me pikėpamjet e popullsisė nė moshė madhore, sa i pėrket bashkimit kombėtar dhe zgjedhjeve tė 23 qershorit. Nė sondazh u pyetėn rreth 1200 tė intervistuar. Tė anketuarit u pėrzgjodhėn nė 100 qendra votimi, nė tė gjithė vendin, nga 12 shtetas pėr ēdo qendėr.

Nga sondazhi rezulton se 75% prej tė anketuarve shprehen se do tė votojnė, 7% nuk janė pėrcatkuar, 3% nuk janė tė sigurt dhe 15% nuk do votojnė.

Ndėrkohė qė nga 75% e atyre qė shprehen se do tė marrin pjesė nė votim, 41,2% thonė se do tė votojnė pėr Partinė Socialiste.


Zgjedhjet e 23 qershorit:
PS 41,2 pėrqind
PD 30 pėrqind
AK 14,9 pėrqind
LSI 4,1 pėrqind
FRD 3,9 pėrqind

Nga sondazhi shihet njė rritje e numrit tė votuesve qė mbėshtesin dy partitė e mėdha, PS e PD gjatė kėtij muaji.

Tė pyetur pėr bashkimin kombėtar, 61 pėrqind tė tė anketuarve shprehen se e dėshirojnė njė gjė tė tillė.

Bashkimi kombėtar:
61 pėrqind duan bashkim kombėtar
25 pėrqind, jo
14 pėrqind janė pėrgjigjur "nuk e di"

Redaksia online
(eē/shqiptarja.com)

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Shqiptarja.com

Publikuar nga: Shqiptarja.com

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos