Listat e deputetėve, Gjana: QeveriPD-PS, ne mendojmė si Sherefedini

Të tjera rreth shkrimit Lista, reagon Braēe e Malaj PD- PS lufta pėr emrat, lista paraprake TIRANE - Listat paraprake pėr kandidimin e deputetėve nė zona tė ndryshme elektorale, qoftė pėr PS, PD, LSI apo dhe partitė e tjera, janė kthyer nė debatet kryesore mes politikanėve nė Kuvend. Duket se nė ditėt e fundit, para shpalljes sė listave zyrtare nga partitė pėr kandidatėt e ardhshėm pėr deputetė, kjo temė ka rritur frymėn debatuese, edhe pse jashtė diskutimeve pėr projekligjet qė kanė nė rend tė ditės, deputetėt pėrherė dhe mė shumė flasin pėr emra deputetėsh. Njė gjė e tillė u vu re edhe nė mbledhjen e djeshme tė Komisionit tė Veprimtarive Prodhuese, e cila u kthye nė njė “arenė” diskutimesh dhe debatesh mes deputetėve pėrsa i pėrket kandidimit tė tyre nė zonat tė ndryshme elektorale, apo shpesh dhe largimit tė tyre nga njė zonė nė njė tjetėr pėr tė kandiduar dhe pėr tė marrė votat si deputetė tė ardhshėm nė Parlament. Por ndėrkohė qė shumica e tyre shmangin ēdo bisedė tė mundshme lidhur me qėndrimet personale politike pėrsa i pėrket emrave tė parė qė janė zyrtarizuar se ku do tė kandidojnė, si padashje nuk i shpetojnė dot bisedave me njėri-tjetrin (edhe pse off record, pa mikrofon) se mbėshtesin teoritė e kolegėve tė paktė qė gjejnė guximin pėr tė shprehur njė qėndrim lidhur me atė ēfarė ėshtė kthyer nė temė kryesore pėr kėdo, mundėsinė e koalicioneve mes partive tė mėdha apo dhe emrave tė parė tė lakuar pėr deputetė. Kohėt e fundit lakohet nga tė djathtėt se njė mundėsi bashkėqeverisjeje me PS pas zgjedhjeve, nuk ėshtė tabu. Ky qėndrim, qė pak ditė mė parė u shpreh nga deputeti demokrat, Sherefedin Shehu, mbėshtet parimisht edhe nga kryetari i Komisionit tė Veprimtarive Prodhuese, Jemin Gjana. Edhe me njė koment tė shkurtėr, Gjana tha dje pas mbledhjes sė kėtij komisioni, se i qėndron parimit tė kolegut tė tij Shehu, duken iu drejtuar deputetit Selami Xhepa. “Jemi me parimin e Sheferedinit, apo jo Selami”, tha Gjana. Njė gjė e tillė pėr demokratėt mund tė shikohet si mundėsia e vetme ndoshta pėr tė qėndruar sėrish nė pushtet, por kėtė herė me tė majtėt nė bashkėqeverisje. Por ideja tjetėr e hedhur nga deputeti Shehu, ishte dhe ajo e pranimit tė ēdo rezultati, por qė tė djathtėt shpresojnė shumė pėr njė fitore, madje edhe me 75 mandate deputetėsh. “Pranojmė ēdo rezultat nga zgjedhjet, jemi mėsuar edhe me humbje”, komentoi Xhepa dje mes kolgėve nė komision. Ndryshe nga herėt e tjera, mbledhja e djeshme u karakterizua nga njė frymė pozitive mes palėve, ku qė nė fillim tė mbledhjes, deputeti i PS, Hazir Gashi u ul pranė anėtarėve tė djathtė nė komision, ku diskutonin hapur pėr listat paraprake zgjedhore dhe rrezikut apo bindjes sė plotė se ata mund tė kandidohen sėrish pėr deputet.

BATUTAT

Hazir Gashi: Shalsi edhe dy muaj u kanė mbetur kėtyre.
Shalsi: E dinė vetė kėta se ēfarė po i pret... (qesh)
Gjana: Pse, ēfarė do bėni ju pas kėtyre? Apo po praktikoheni qė tani pėr tė ardhur nė pushtet? Mos u gėzoni para kohe.
Shalsi-Banos: Ilir si ju shkoi takimi me fermerėt e Lushnjes se mora vesh qė njė qytetare ishte shprehur Berishės se: “mirė qė erdhe o doktor, se PD nė Lushnje ka shumė probleme”.
Bano: Jo, nė tė vėrtetė ishte takim qė shkoi shumė mirė, madje dhe ata banorėt dhe fermerėt qė bėnė pyetje, morėn pėrgjigjet.
Shalsi: Madje dėgjova qė Berisha pas mbledhjes sė grupit kishte mbledhur njė grup ekspertėsh pėr akzicėn e naftės, ku u kishte thėnė se duhet qė me patjetėr tė gjenin njė formulė pėr akizėn e naftės qė tė zbatohej menjėherė para zgjedhjeve.
Gjana: Po formula ėshtė e pamundur qė tė ruhet njė e tillė, ajo ndryshon. Ne kemi shembuj plotė pėr kėtė, ja shikoni Italinė. Ėshtė e pakontrollueshme.

REAGIMI

“Rebelohet” Gjana:  S’mė tund dot nga themelet MJAFT

Kur pritej qė mbledhja e djeshme tė fillonte me shqyrtimin dhe diskutimin e pr.ligjit “Pėr aderimin e Republikės sė Shqipėrisė nė ndryshimet e neneve tė marrėveshjes sė themelimit tė bankės sė Detit tė Zi pėr tregėti dhe Zhvillim, kjo mbledhje nisi me njė debat lidhur me raportin e fundit tė publikuar nga MJAFT. Raport ky, qė e cilėsonte kėtė komision se shpesh herė kishte shkelur Rregulloren e Parlamentit ku ka filluar mbledhjet si dhe ka miratuar pr.ligjet pa kuorumin e duhur tė deputetėve. “Ju qė punoni me taksat e shqiptarėve, mos bėni gabime tė tilla ordinere dhe mos shpifni kot pėr veprimtarinė e kėtij komisioni qė drejtoj unė. Nuk mė tundni dot nga themelet ju dhe askush tjetėr. Ne nuk shpifim pėr ju, ndaj ju kėrkoj qė ju tė mos shpifni pėr ne”, ishin kėto fjalėt e kryetarit tė kėtij komisioni, Jemin Gjana drejtuar pėrfaqėsueses sė organizatės MJAFT, e cila nuk ktheu asnjė pėrgjigje. Ndėrkohė qė ai vijoi edhe mė tej duke kėrkuar llogari pėrfaqėsueses,(e cila pėr hir tė sė vėrtetės ėshtė e re nė kėtė organizatė) se pse ėshtė konsideruar ky komision qė ai drejton si njė komision qė nuk zbaton Rregulloren e Kuvendit. “Ju kėrkoj qė tė mos djallėzoheni me njėri-tjetrin. Mos mbushni gazetat me lajme dhe mashtrime e shpifje ēdo muaj”, u shpreh Gjana. Kjo hapje mbledhje tėrhoqi edhe vėmendjen e gjithė deputetėve tė pranishėm nė komision. Mė pas mbledhja vijoi normalisht, ku u diskutua lidhur me pėrfitimet apo dhe humbjet qė ka vendi ynė nga ky projektligj, nga marrėveshja e sė cilės Shqipėria ka pėrfituar financimin e plot 8 projekte publike.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Shqiptarja.com

Publikuar nga: Shqiptarja.com

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos