Dita e Verės nis nė qytetin e Korēės, ja ritualet qė zhvillojnė

KORCE - Verore dhe gatime tradicionale, veshje mė tė lehta dhe urimet mė tė mira kundrejt njėri-tjetrit. Nė kėtė mėnyrė ėshtė festuar Dita e Verės, nė disa krahina tė vendit, siē janė banorėt e Korēės. Kjo festė ka nisur qė prej natės sė mbrėmshme duke ndezur zjarre qė mė pas janė kapėrcyer nga tė rritur dhe fėmijė si pjesė e njė rituali qė simbolizon largimin e sė keqes.

Festės sė Ditės sė Verės nuk i kanė munguar dhe gatimet tradicionale, si kulaēi dhe petaniku, por dhe veroret, tė cilat gjithashtu vendosen pėr tė sjellė mbarėsi gjatė gjithė vitit.

Kamera e televizionit A1 REPORT! ėshtė ndalur nė shtėpinė e amvisės, Erza Spaho,e cila tregon pėr pėrgatitjen e kėsaj feste tė pėrvitshme.
SIMBOLIKA E DITES SE VERES
Dita e Verės kremtohej mė 1 Mars sipas kalendarit Julian nė disa zona, ndėrsa sipas kalendarit Gregorian, dita e parė e verės ėshtė 14 Marsi, e trashėguar nga banorėt e Elbasanit. Kjo ditė ėshtė njė festė mbarėshqiptare, qė kremtohet si nė veri edhe nė jug, por me nuanca tė ndryshme, sipas krahinave.

Redaksia Online
(Gre.M/Shqiptarja.com)

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Shqiptarja.com

Publikuar nga: Shqiptarja.com

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos