Ndryshimet nė Kodin Civil, p/ligji pėrgjysmon dosjet nė Gjykatė

TIRANE - Projektligji i propozuar nga qeveria shqiptare pėr ndryshimet nė Kodin e Procedurės Civile tashmė kanė kaluar nė Komisionin parlamentarė tė Ligjeve, ndėrsa pritet qė kėto ndryshime tė ēlirojnė Gjykatat nga barra e seancave civile.

Disa nga ndryshimet nė Kodin e procedurave Civile janė qė nė Gjykatat shqiptare tė mos merren me dėshmi trashėgimie dhe as vendime gjyqėsore tė veēanta pėr urdhėra ekzekutimi, por tė lėshohen nga noteri.

Nė cilėsinė e propozuesit tė ndryshimeve nė kodin e procedurės civile, Ministri i drejtėsisė, Eduard Halimi tha nė Komisionin e Ligjeve se kėto ndryshime ulin shpenzimet dhe kohėn qė qytetarėt kalojnė nė dyert e gjykatave.

Ky projektligj ka gjetur dhe konsensusin e opozitės pėr t’u shqyrtuar ndėrsa vetė deputetėt e partisė socialiste nuk morėn pjesė gjatė shqyrtimit, pasi njėkohėsisht nė selinė rozė u mblodh me grupi Parlamentar pėr marrėveshjen zgjedhore me LSI-nė.

Redaksia Online
(Gre.M/Shqiptarja.com)

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Shqiptarja.com

Publikuar nga: Shqiptarja.com

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos