KQZ pastron listat e votuesve, largon 30 mijë emra

Komisioni Qendror i Zgjedhje ka larguar nga lista e votueseve rreth 30 mijë emra të cilët janë identifikuar si të vdekur apo të tillë që kanë hequr dorë nga nënshtetësia e Kosovës.

Procesi i pastrimit të listave ka ardhur pas një angazhimi njëvjeçar që grupi punues i KQZ-së ka bërë në këtë drejtim. Anëtari i KQZ-së nga LDK-ja, Florian Dushi, ka bërë të ditur se pastrimi i listave është bërë në bashkëpunim me Ministrinë e Punëve të Brendshme.

“Ne jemi në fazën e përgatitjes së raportit përfundimtar. Numri i të vdekurve që janë larguar nga lista është rreth 20 mijë. Mbi 10 mijë persona tjerë e kanë ndërruar nënshtetësinë. Edhe ata tashmë janë larguar nga listat e votuesve”, ka thënë Dushi për ”Tribunën”.

Por, sipas Dushit, KQZ nuk e ka në plan të ndalet me kaq. Ai ka thënë se procesi i pastrimit të listave do të vazhdojë ende, pasi ka të identifikuar emra të rinj të personave që rishtas kanë vdekur./Indeksonline/
 

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

IndeksiOnline

Publikuar nga: IndeksiOnline

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos