Angelina Jolie lufton kancerin, ndėrhyn pėr tė parandaluar sėmundjen

angelinaSHBA- Aktorja hollivudiane Angelina Jolie ka pėsuar njė mastektomi tė dyfishtė pėr tė zvogėluar shanset e saj pėr prekjen nga kanceri i gjirit.

Mastektomia ėshtė termi mjekėsor pėr heqjen kirurgjikale tė njėrit ose tė dy gjinjtė, pjesėrisht ose plotėsisht. Mastektomi bėhet zakonisht pėr tė trajtuar kancerin e gjirit, nė disa raste, gratė dhe disa burra qė besohet tė jetė nė rrezik tė lartė pėr tu prekur nga sėmundja bėjnė operacion pėr tė parandaluar kancerin nė vend se ta trajtojnė atė.

37-vjeēarja nėnė e gjashtė fėmijėve ka shpjeguar arsyet e saj pėr tė bėrė njė operacioni nė ‘New York Times’.

Ajo tha se mjekėt e saj vlerėsuan ajo kishte njė rrezik 87% pėr kancer tė gjirit dhe njė rrezik 50% pėr kancer ovarian. “Unė vendosa tė jem proaktiv dhe tė minimizoj rrezikun sa mė shumė qė unė tė mundem”,- shkroi ajo.

Ajo tha se procesi filloi nė shkurt dhe u kompletua nga fundi i prillit.

Nė njė artikull tė titulluar ‘Zgjedhja ime mjekėsore’, Znj Jolie sqaroi se nėna e saj luftoi me kancerin pėr gati njė dekadė dhe vdiq nė moshėn 56-vjeēare.

Jolie vlerėsoi partnerin e saj, Brad Pitt, pėr dashurinė e tij dhe mbėshtetjen nė tė gjithė procedurėn dhe tha se ajo u sigurua qė fėmijėt e saj tė mos vuanin.

“Ndihem e fortė se kam bėrė njė zgjedhje tė fortė se nė asnjė mėnyrė nuk zvogėlohet feminiliteti im”,- tha ajo.

“Pėr ēdo grua qė e lexon kėtė, unė shpresoj se kjo ju ndihmon pėr tė ditur se ju keni opsione”,- vazhdoi Znj.Jolie.

“Unė dua tė inkurajoj ēdo grua, veēanėrisht nė qoftė se ju keni njė histori familjare tė kancerit tė gjirit ose ovarian, pėr tė kėrkuar informacion nga ekspertėt mjekėsorė, tė cilėt mund tė ju ndihmojnė me kėtė aspekt tė jetės tuaj dhe tė bėni zgjedhje tė informuara”.

Aktorja dhe regjisorja Jolie ėshtė gjithashtu mbėshtetėse humanitare. Ajo ėshtė aktualisht njė e dėrguar e posaēme e OKB-sė.

Znj.Jolie ka tre fėmijė biologjikė dhe tre fėmijė tė adoptuar me Brad Pitt.

Dorina Bilbili/IDEA/

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Idea

Publikuar nga: Gazeta Idea

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos