Gjuha kineze, ēelet Instituti Konfuci pranė Fakultetit tė Gjuhėve tė Huaja

kinezi-me-arsiminTiranė- Nė njė kohė kur kryeministri i vendit Sali berisha ka kėrkuar qė shqiptarėt tė flasin edhe gjuhėn kinezēe si gjuhė tėdytė pėrkrah spanjishtes dhe gjermanishtes, Universiteti i Tiranės nėnshkroi sot njė marrėveshje tė posaēme me institutin Konfuci, njė organizatė jofitimprurėse kineze qė merret me mėsimdhėnien e gjuhės, pėrgatitjen e mėsuesve dhe pėrhapjen e kulturės kineze nė mbi 96 vende tė Botės.

Ky institut do tė ēelet nė shtator pranė Universitetit tė Tiranės, nė Fakultetin e Gjuhėve tė Huaja.

Prof. Dr. Dhori Kule theksoi se gjuha kineze, po shihet me interes nga studentėt shqiptarė nė kushtet e reja tė politikės dhe ekonomisė globale.

Ėshtė pėr tu pėrshėndetur fakti qė UT u pėrzgjodh nga qėndra e Institutit Konfuci, pėrkrah 71 universitete mė tė mira, si nė SHBA, Kanada, Francė, Itali, Danimarkė nė Europėn e zhvilluar, Australi, pėr pėrhapjen dhe promovimin e gjuhės, kulturės Kineze,- tha Kule.

Dy vite mė parė nė UT, u ēel njė seksion i veēantė pėr mėsimin e gjuhės kineze, ku studiojnė rreth 70 studentė.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Idea

Publikuar nga: Gazeta Idea

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos