Dritan Bici: Si mė kėrcėnoi me pistoletė para policisė drejtori i PD

Intervista/Flet kryebashkiaku i Gramshit pėr konfliktin me flamujt e PD-sė

DRITAN BICIZgjedhjet nė Shqipėri thuajse janė futur nė pikėn mė tė nxehtė tė tyre, kur nga dita nė ditė vendosja e flamujve dhe mjeteve tė tjera propagandistike ėshtė kthyer sė fundmi nė mollė sherri mes partive politike. Incidente ku janė kėrcėnuar simpatizantėt dhe drejtuesit e dy forcave mė tė mėdha nė vend PD dhe PS nė lidhje me vendosjen apo heqjen e flamujve ka pasur shpesh nė kėtė fushatė zgjedhore, por ngjarja e njė ditė mė parė, nė qytetin e Gramshit kur vetė kryetari i Bashkisė sė kėtij qyteti Dritan Bici deklaron se ėshtė kėrcėnuar me armė nga shtetasi Shkėlqim Berisha ėshtė cilėsuar si njė precedent jo i zakonshėm. Gjatė njė interviste pėr Tirana Observer Bici rrėfen tė gjithė ngjarjen, ku sipas tij ai sė bashku me disa prej punonjėsve tė Policisė Bashkiake ėshtė kėrcėnuar me armė pistoletė nga pėrfaqėsuesi i PD-sė qė ėshtė dhe njė prej drejtorėve nė Ministrinė e Mbrojtjes.

Z. Bici si ėshtė e vėrteta e konfliktit pėr vendosjen e flamujve elektorale nė Gramsh?
Kėtė ngjarje tė ndodhur pikėrisht nė shkallėt e Policisė sė Gramshit do ta quaja thjesht njė ndodhi tė shėmtuar qė uroj dhe shpresoj tė mos ndodhė herė tjetėr. Ky konflikt ka lidhje me konfiguracionet elektorale pasi ne si kėshill bashkiak para tre ditėsh sipas vendimit tė nenit 79 pėr fushatėn zgjedhore vendosėm sė bashku edhe me pėrfaqėsuesit e PD-sė qė nė tė gjitha rrugėt e qytetit tė Gramshit, krahun e majtė tė ēdo rruge, do ta pėrdorte pėr tė vendosur flamujt Partia Socialiste, dhe konform rregullave nė krahun e djathtė do vendoste banderolat e flamujt Partia Demokratike. Por mesa duket tė djathtėt nė Gramsh e prishėn kėtė marrėveshje, dhe gjatė natės sė mbrėmshme mė 28 Maj kanė mbivendosur nė mėnyrė tė paprecedentė flamujt e PD-sė mbi flamujt e vendosur njė ditė mė parė nga Partia Socialiste. Pas kėsaj ngjarje kam urdhėruar Policinė Bashkiake qė tė heqė menjėherė flamujt e PD-sė pasi kjo ishte dicka tepėr qesharake, sishte parė e sishte dėgjuar kurrė nė Gramsh qė flamujt e dy partive tė qėndronin tė mbivendosur njėri mbi tjetrin. Dhe kėshtu u bė, brenda pak minutash u hoqėn konform ligjit flamujt e PD-sė, dhe pikėrisht nė kėtė moment nė vendngjarje u paraqit personi qė jo vetėm provokoi gjithė ngjarjen por ka kėrcėnuar me armė punonjėsit e Bashkisė dhe mua personalisht.
Kush ėshtė personi qė ju kėrcėnoi me armė?
Ky person quhet Shkėlqim Berisha, ėshtė dhėndėr nė Gramsh dhe mė vjen keq pėr sjelljen e tij pasi ne si qytet e kemi mirėpritur kėtė person. Kishte shkuar i tensionuar nė vendin ku punonjėsit e Policisė Bashkiake po hiqnin flamujt e PD-sė, nė mėnyrė ordinere i kishte kėrcėnuar duke i sharė e ofenduar ata se pėrse hiqnin pikėrisht flamujt e PD-sė. Jam gjendur nė vendngjarje krejt rastėsisht dhe e pyeta me qetėsi qė me ētė drejtė kėrcėnonte punonjėsit e Bashkisė. Nė kėtė moment ka hequr xhaketėn e ka nxjerrė prej andej pistoletėn, dhe na ka kėrcėnuar nė mes tė ditės, pikėrisht nė hundėn e policisė sė Gramshit se do na vriste po tė vazhdonin tė hiqeshin banderolat e flamujt e partisė qė ai pėrfaqėsonte.
Ēfarė ka ndodhur mė pas, si vijoi ngjarja?
Tė them tė drejtėn nė atė moment ka pasur kalimtarė tė shumtė, punonjėsit e mi dhe unė bashkė me ta jemi ndjerė tmerrėsisht tė kėrcėnuar, pasi e mbushi armėn dhe personi qė e shoqėronte Xhevair Ēekrezi e ka mbajtur pasi nė moment situata ishte shume e tensionuar sa mund tė them me plot gojėn qė do na vriste nėse nuk do reagonim. Jemi konfrontuar me grushta pėr tu vetėmbrojtur, dhe shoqėruesi i Shkėlqim Berishės, ia ka marrė me forcė pistoletėn duke e futur nė makinė. Ėshtė rasti i parė nė punėn time si kryebashkiak qė jam ndier kaq i kėrcėnuar, dhe fakti mė skandaloz ėshtė qė pikėrisht ky person qė ėshtė drejtor ekonomik nė Ministrinė e Mbrojtjes sė Arben Imamit, lėviz i armatosur nė qytetin e Gramshit pikėrisht gjatė fushatės sė zgjedhjeve. Mund tė them me bindje qė Shkėlqim Berisha, nuk ėshtė tjetėr veē njė mercenar i Sali Berishės, dhe i Ministrit tė Mbrojtjes Imami, qė duket se e ka sjellė nė Gramsh kėtė njeri pėr tė bėrė presione, pėr tė hequr njerėz nga puna vetėm e vetėm se shihen nė takimet qė organizon Partia Socialiste. Kėto raste janė tė shumta dhe janė lehtėsisht tė vėrtetueshme pasi dhjetėra punonjės qė janė nė Institucionet Shtetėrore nė Gramsh, janė hequr nga puna pa kurrfarė tė drejte, me urdhrat e direktivat e kėtij personi negativ. Veprimet e tij janė tė dėnueshme. Pasi u konfrontuam u fut vetė nė polici dhe doli prej andej vetėm disa minuta mė pas.
A keni bėrė njė kallėzim penal pėr punonjėsin e ministrisė sė Mbrojtjes?
Kallėzimin penal pėr shtetasin Shkėlqim Berisha nuk do ta bėj nė polici, pasi ngjarja ndodhi pikėrisht pėrpara dyerve tė kėtij institucioni dhe asnjė punonjės i Policisė nuk u pėrfshi nė ngjarje pėr tė ruajtur rendin publik, ku ishin tė rrezikuar jo vetėm punonjės tė Bashkisė por edhe kalimtarė nė rrugė. Kallėzimin pėr kėtė person do ta bėj nė Prokurorinė e Tiranės, madje nė lidhje mė kėtė ngjarje tė pazakontė qė shqetėsoi mbarė opinionin publik, qytetarėt e Gramshit dhe pėrfaqėsues dhe simpatizantė tė PS-sė do dalin nė mbrėmje nė njė tubim paqėsor pėr tė dėnuar kėtė veprim tė pashembullt tė kryer nga njė zyrtar i lartė i Ministrisė sė Mbrojtjes. Shpresoj qė Prokuroria tė marrė masa pėr kėtė person.
Ēfarė mund tė na thoni, pėr reagimin e PD-sė nė lidhje me kėtė ngjarje?
Nė reagimin e Partisė Demokratike thuhej sikur unė kisha goditur njė simpatizant tė Partisė Demokratike, por e vėrteta ėshtė qė ky person nuk ėshtė militant por njė zyrtar, i PD-sė e pėrsėris gjithashtu ėshtė njė mercenar i dėrguar nga vetė ministri Imami dhe kryeministri Berisha pėr tė ndaluar popullin Gramshiot e pėr tė kėrcėnuar njerėzit me presione tė kota pėr tu imponuar votėn qė mė 23 Qershor ata e kanė si tė drejtė legjitime tė tyre. Ky person po prish qetėsinė publike nė Gramsh, duke kėrcėnuar me armė nė mes tė ditės qytetarėt, ndaj nė lidhje me kėtė ngjarje qė prej ditės sė nesėrme do te kem si kryebashkiak njė mbledhje urgjente me pėrfaqėsues tė OSBE-ODHIR pėr tė shpjeguar me detaje ngjarjen e ndodhur.
Cili ėshtė vendimi i marrė nga Bashkia e Gramshit, dhe si do tė vazhdojnė tė vendosen nė qytet flamujt e forcave politike?
Nė si Parti Socialiste do tė vazhdojmė ti pėrmbahemi marrėveshjes sė pėrbashkėt qė nė ēdo rrugė tė Gramshit nė krahun e majtė do tė vendosim flamujt e banderolat tona. Tė njėjtėn gjė kėrkojmė edhe nga Partia Demokratike nė qytetin tonė, qė edhe kjo forcė politike ti pėrmbahet vendimit, pasi ata kanė qenė pjesė e kėsaj marrėveshje e cila ndershmėrisht duhet realizuar me pėrpikmėri dhe pa presione. Gjithashtu si kryetar Bashkia do tė kėrkoj ndihmėn dhe bashkėpunimin e Policisė nė lidhje me ruajtjen e banderolave apo flamujve.

Dega e PD nė Gramsh: Bici goditi aktivistin e PD

Partia Demokratike, dega Gramsh ka hedhur poshtė pretendimet e Kryetarit tė Bashkisė se ai ėshtė kėrcėnuar me armė nga ndonjė veprimtar i Partisė Demokratike. Nė deklaratėn pėr shtyp tė bėrė pėr mediat thuhet se: Dritan Bici sė bashku me njė grup militantėsh tė Partisė Socialiste kanė hequr dhunshėm flamujt dekorues tė Partisė Demokratike, madje vetė kryetari i Bashkisė ka goditur personalisht me grushta njė prej aktivistėve tė Partisė Demokratike. Nė njoftim bėhet e ditur gjithashtu se Partia Demokratike, dega Gramsh ka raportuar dhunėn e ushtruar tek OSBE/ODIHR dhe tek autoritetet kompetente. Nga ana e Partisė Demokratike nė Gramsh, po bėhen tė gjitha pėrpjekjet pėr tė zhvilluar njė fushatė zgjedhore qytetare siē u ka hije qytetarėve tė Gramshit, ndaj ftojmė Partinė Socialiste tė qėndrojė sė bas

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Tirana Observer

Publikuar nga: Tirana Observer

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos