Matura Shtetėrore, pėrgjigjet eprovimit tė gjuhės dhe letėrsisė

Të tjera rreth shkrimit Ja pėrgjigjet e sakta tė provimit TIRANE - Ministria e Arsimit ka bėrė publike pėrgjigjet e sakta tė provimit tė gjuhės shqipe dhe letėrsisė, qė u zhvillua dje. “Shqiptarja.com”, pėr tė ndihmuar tė rinjtė qė i janė nėnshtruar kėtij provimi, po publikon variantin e saktė tė pėrgjigjeve.
 
Testi qė u zhvillua dje nė total kishte 25 pyetje 13 pyetje me zgjedhje (alternativa) dhe 12 pyetje me zhvillim. Teza ishte e ndėrtuar me dy variante A dhe B. Pyetjet kanė qenė tė njėjta pėr tė dy variantet, por mėnyra e vendosjes ishte e ndryshme.
 
Testi ishte i ndarė nė dy pjesė: joletrare dhe letrare. Nė tė dy pjesėt ka pasur pyetje me zgjedhje dhe me zhvillim. Pėr pyetjet me zgjedhje pėrgjigja e saktė vlerėsohet me 1 pikė. Pėr pyetjet me zhvillim, pėrgjigjet konsiderohen orientuese dhe nė skemė parashikohen variantet e  mundėsive tė pėrgjigjeve tė nxėnėsve.
 
Vlerėsimi i pyetjes ese do tė bėhet nė bazė tė disa rregullave. Kriteri i parė pėr vlerėsimin e eses ėshtė shtjellimi i idesė. Vlerėsuesi do tė shikojė nėse nxėnėsi:  shkruan njė ese, ku argumenton nėse ėshtė e drejtė qė njerėzit tė kėrkojnė gjithmonė ndryshim; mban qartė njė pozicion tė dukshėm nė zgjedhjen e bėrė ka qartėsi mendimi etj.
 
Kriteri i dytė ėshtė organizimi dhe strukturimi i esesė, ku nxėnėsi duhet t’u jetė pėrmbajtur disa rregullave si hyrjen;  zhvillimin;  pėrfundimin. Kriteri i tretė ėshtė stili dhe origjinaliteti, ku vlerėsuesi do tė shikojė nėse nxėnėsi, pėr gjuhėn e pėrdorur, fjalorin e pėrdorur etj. Kriteri i katėrt qė do tė vlerėsohet maturanti pėr pyetjen e 25 ėshtė  saktėsia gjuhėsore.

Shkrimi u botua sot nė gazetėn Shqiptarja.com (print) 01.06.2013
 
Redaksia Online
(b.m/shqiptarja.com)

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Shqiptarja.com

Publikuar nga: Shqiptarja.com

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos