Telenovelat/Ēdo tė ndodhė kėtė javė te Sulejmani i Madhėrishėm dhe te Kuzey-Gunei

Nė Sulejmani i Madhėrishėm. Hatixhe akuzon Hyrremin se ėshtė pėrgjegjėse pėr vdekjen e Ibrahimit. Sulltani urdhėron ekzekutimin e Ibrahimit, Hatixhe tenton vetėvrasjen

sulejmaniPerandoria ndodhet nė udhėkryq. Sulltani detyrohet tė marrė vendimin mė tė vėshtirė tė jetės sė tij, edhe pse nuk pendohet. Ai urdhėron ekzekutimin e Ibrahimit, mikut tė tij mė tė mirė dhe burrit tė motrės sė tij tė vogėl. Vrasja e Ibrahimit mbjell urrejtje brenda Pallatit. Hatixhe urren Sulejmanin dhe Hyrremin qė ēuan nė vdekjen e burrit tė saj. Ajo ėshtė aq shumė e dėshpėruar sa tenton tė hidhet nga tarraca. Nga ana tjetėr Hyrrem ndihet e lumtur, ajo ka mundur tė eleminojė njė nga armiqtė mė tė pėrbetuar tė saj. Tashmė e ka rrugėn e lirė dhe pa pengesa. Por ēdo tė ndodh me tej me Perandorinė…

Sumbul sheh trupin e Ibrahimit qė mbahet nga ekzekutuesit dhe ėshtė i tronditur. Sulejman, i vetėm nė dhomėn e tij, mallėngjehet pėr Ibrahimin dhe pyet veten nėse do ta marrė ndonjėherė zemrėn e tij mbrapsht pasi ia ka dhėnė mikut tė tij pėrgjithmonė. Sumbul i kėrkon Hyrremit qė tė zgjohet, sepse ėshtė urgjente. Ai e siguron se fėmijėt e saj janė mirė dhe thotė se Ibrahimi ka vdekur me urdhėr tė Sulltanit dhe se ai e pa me sytė e tij trupin qė mbahej nga ekzekutuesit. Bejhan arrin nė Pallatin e Hatixhesė dhe ajo e mirėpret atė. Kur Bejhan pyet pėr Shahu, Hatixhe thotė se Hyrrem e ka pritur atė nė pallat dhe se marrėdhėnia e Ibrahimit me Sulejmanin shkon shumė mirė duke qenė se i harruan problemet qė kishin.
Hatixhe zbulon tė vėrtetėn
Hyrrem nuk mund tė besojė atė qė dėgjoi dhe shkon nė dhomėn e Sulejmanit dhe e gjen atė tė pikėlluar. E gjithė situata dhe vėshtrimi i tij konfirmojnė se Ibrahim ka vdekur. Mėngjesin tjetėr Hatixhe shkon nė zyrėn e Ibrahimit dhe sheh diēka jashtė nė ballkon qė e frikėson dhe vrapon pėr nė kopsht. Trupi i Ibrahimit qėndron aty dhe Matrakēi ėshtė shumė i mėrzitur. Gulfem dhe Bejhan pėrpiqen tė qetėsojnė Hatixhenė, e cila bėrtet mbi trupin e Ibrahimit. Sulltani i kėrkon Ajaz Pashas qė tė thėrrasė njė takim dhe tė gjithė pashallarėt duhet tė jenė tė pranishėm. Shahu vė re njė problem nė harem dhe Merzan Aga i tregon asaj se Ibrahimi vdiq. Ajo pyet Afifen, e cila ia vėrteton dhe kur vjen Hyrrem, i thotė asaj se ishte urdhėr i Sulejmanit. Hatixhe zgjohet duke besuar se pa njė ėndėrr. Kur ajo e kupton se ishte e vėrtetė, shkon nė kopsht, por nuk e gjen trupin. Ajo shkon nė pallat dhe i kėrkon Sulejmanit qė ti thotė se ai nuk e vrau burrin e saj dhe babanė e fėmijėve tė saj. Duke e parė atė tė heshtur, ajo e pyet se si ai mund tė vriste motrėn e tij.
Varroset Ibrahimi
Sulejman pėrpiqet ta pėrqafojė atė dhe Hatixhe e shtyn duke e pyetur se kush ėshtė nė tė vėrtetė. Ajo thotė se nuk e njeh, se ai nuk ėshtė mė vėllai i saj, i cili ishte i drejtė pėr tė gjithė dhe jo njė tiran. Kur ajo del e sheh tė zbrazėt zyrėn e Ibrahimit dhe bie pa ndjenja. Matrakci varros Ibrahimin duke kujtuar fjalėt e Sulltanit, qė ta varros nė njė vend tė fshehtė. Mehmet dhe Mihrimah pyesin veten se si babai i tyre i bėri njė gjė tė tillė njė njeriu qė i besoi shtetin pėr 14 vjet dhe Hyrrem u thotė atyre qė tė mos sfidojnė vendimet e Sulltanit, sepse ai e di se ēfarė bėn. Kur Mehmet thotė se Ibrahimi ishte njė njeri i mirė dhe se nuk duhet tė kishte vdekur nė njė mėnyrė tė tillė, Hyrrem thotė se Perandoria ka disa pashallarė, njė ikėn dhe njė tjetėr vjen. Papritmas ata dėgjojnė Hatixhenė qė thėrret Hyrremin. Kur Hyrrem i afrohet asaj, Hatixhe e konsideron pėrgjegjėse pėr vdekjen e Ibrahimit, pėr shkak tė gėnjeshtrave qė ajo i ka thėnė Sulltanit.
Hatixhe akuzon Hyrremin
Ajo i thotė gjithashtu se, qėkur ajo ka ardhur nė pallat, gjithēka ėshtė shkatėrruar. Shah i kėrkon Hyrremit qė tė shkojė nė dhomėn e saj. Ajaz Pasha sheh se Ebu-Suud Efendi nuk befasohet nga lajmi dhe gjykatėsi i thotė se kur dikush ka njė pozitė tė tillė, si Ibrahim, ai ėshtė shumė afėr vdekjes. Nė treg, thuhet se njė jobesimtar vdiq dhe se u varros pa funeral dhe lutje. Barbarosa habitet si u ekzekutua Ibrahimi dhe Lutfu thotė se Sulltani vendos nė lidhje me jetėn e tyre dhe Mustafa Pasha thotė se njė njeri i tillė i madh si Ibrahim tė paktėn duhet tė ketė njė varrim. Ambasadori francez mėson nė lidhje me ekzekutimin dhe thotė se kjo ėshtė njė e keqe pėr Evropėn, pasi Ibrahimi ishte shumė afėr kulturės evropiane. Nė takim, Sulltani vendos tė emėrojė Ajaz Pashėn nė vend tė Ibrahimit dhe Lutfu Pashan si udhėheqėsi i Rumelisė. Ai i kėrkon Barbarossa qė tė vazhdojnė pėrgatitjet pėr fushatėn nė Itali dhe gjyqtarit pėr tė vazhduar detyrėn e legjislacionit. Sumbul informon Hyrrem pėr detyrat e reja tė Ajaz Pashės dhe ajo i thotė se duhet tė jenė tė kujdesshėm me tė dhe i kėrkon atij qė tė thėrrasė Rustem Agan. Sumbul i thotė se tani ajo do tė jetė nė gjendje tė sundojė botėn. Hyrrem thotė se ajo do tė bėjė atė qė u betua dikur, njė nga njė armiqtė e saj do ta paguajnė.
Hatixhe tenton vetvrasjen
Bejhan i thotė Hatixhesė qė tė jetė e durueshme, sepse ka fėmijė. Hatixhe kujton fjalėt e motrės sė saj, kur Sulltani i ekzekutoi burrin se, ajo do tė kuptojė dhimbjen e saj kur vėllai i tyre tė marrė kokėn e burrit tė saj. Matrakēi merr Esmanur nė mėnyrė qė tė ēojė tek familja e Ibrahimit. Mustafa dhe Mahidevran janė tė shkatėrruar nga vdekja e Ibrahimit. Sulejman qėndron vetėm, kujton Ibrahimin dhe mallėngjehet. Hatixhe zgjohet nga tingujt e njė violine dhe ėndėrron Ibrahimin qė i thotė se ai asnjėherė nuk do ta lėrė dhe se zemra e tij do tė jetė me ta. Papritmas Shah e sheh atė gati tė hidhet nga tarraca. Ajo e kap dhe e shpėton duke i thėnė se ai qė ka mbjell gjak dhe vdekje nė pallat, do tė largohet me gjak dhe vdekje. Hyrrem uron Ajaz Pasha duke i kėrkuar atij qė tė emėrojė Rustemin si njė Vezir nė vend tė postit pas Vezirit tė Madh. Ajaz Pasha thotė se kjo ėshtė detyra e Sulltanit dhe ajo i kėrkon qė tė propozojė Rustem pėr kėtė pozicion tek Sulltani. Rustem kthehet dhe Hyrrem e informon atė nė lidhje me aktet e saj dhe se ajo dėshiron qė ai tė jetė i pranishėm nė mbledhje. Ajaz Pasha i thotė Rustemit se ai do tė pėrpiqet qė ti japė atė post, por duhet ta dijė se ēdo rang qė ngjit e ēon atė mė afėr vdekjes…
******

Nė Kuzei Gunei, zbulohet e vėrteta
e aksidentit, Guneji pyetet nė polici

Familja e Simait distancohet prej saj, Ferhat planifikon tė bėjė tė njėjtėn gjė kur kupton se ajo nuk ėshtė mė e dobishme pėr tė. Kjo ndodh kur Simaj vendos tė tregojė atė qė di nė lidhje me aksidentin qė shumė vite mė parė e futi Kuzein nė burg, aty ku u takua me Ferhatin. Ai e pėrdor kėtė lajm dhe Gunej merret nė pyetje nė lidhje me natėn e aksidentit. Kuzei gjen Simain dhe do kėrkon qė ajo tė paraqesė dokumentet pėr shkurorėzimin e tyre dhe gjithashtu tė tėrheqė dėshminė e saj nė lidhje me aksidentin me makinė. Kur babai i tij dėgjon qė Gunej dėshiron ti ēojė ata nė gjykatė, Sami ngrihet pėr tu pėrballur me Gunein. Kuzeit i duhet tė braktis pėrndjekjen e Ferhatit pėr shkak tė gjendjes shėndetėsore tė babait tė tij. Ėshtė koha qė Simai tė paguaj gabimet e saj. Ajo pret tė marrė dėnimin me frikė. Policia vazhdon tė hetojė nė lidhje me ēėshtjen e rihapur. Ndėrkohė Gunej mendon se Kuzei po hakmerret ndaj tij duke mos dėshmuar nė lidhje me natėn e aksidentit. Kjo do ta zemėrojė akoma mė shumė atė kundėr Kuzeit. Megjithatė, Kuzej ėshtė duke u pėrpjekur qė tė zgjidh ēėshtjen njė herė e pėrgjithmonė. Zemėrimi i Guneit kundrejt Kuzeit po dėmton biznesin e Samiut gjithashtu. Pėr Samiun ėshtė koha qė tė zgjidhin ēėshtjen me Gunein dhe me njė vendim tė papritur ai shkon nė zyrėn e tij. Sinaners janė tashmė nė media pėr shkak tė sė shkuarės sė Guneit. Gunej do tė pėrpiqet ta zgjidh kėtė ēėshtje vetė. Tani, Baresh ka njė t

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Tirana Observer

Publikuar nga: Tirana Observer

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos