Matura shtetėrore, sotzhvillohet testi i Matematikės

TIRANE- Maturantėt nė tė gjithė vendin do t’i nėnshtrohen provimit tė Matematikės. Sot ata do tė provojnė dijet e marra gjatė viteve tė detyruara tė shkollimit. Ashtu si edhe provimi i Gjuhės Shqipe dhe Letėrsisė, edhe testi i Matematikės parashikohet tė ketė pyetje tė nivelit mesatar tė vėshtirėsisė.
 
Teza qė do t’u paraqitet maturantėve do tė pėrmbajė 25 pyetje, ku 13 prej tyre janė me shtjellim, kurse pjesa tjetėr janė me alternativė.
 
Provimi ėshtė pėrcaktuar tė filloj nė orėn 10 tė mėngjesit dhe zgjat pėr rreth 2 orė e gjysmė, ndėrkohė qė prezenca e maturantėve kėrkohet tė paktėn njė orė e gjysmė mė pėrpara dhe tė pajisur me njė mjet identifikimi.
 
Rezultatet e kėtij provimi tė dytė pėr Maturėn Shtetėrore pritet tė dalin pas 15 ditėsh, ndėrkohė qė nė vend janė gjithsej 6 qendra tė vlerėsimit tė testeve.
 
Edhe para kėtij provimi, MASH parashikon tė realizohen kontrolle tė posaēme pėr tė mos lejuar kopjimin prej maturantėve.

Redaksia Online
(e.s/shqiptarja.com)

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Shqiptarja.com

Publikuar nga: Shqiptarja.com

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos