Qeveria miraton kuotat e universiteteve, 31.030 studentė tė rinj

studenteTiranė- Ndėrsa pritet tė pėfundojė sezoni akademik 2012-2013, qeveria nė mbledhjen e saj tė sotme ka miratuar kuotat e studentėve pėr vitin 2013-2014.

Do tė jenė 31.030 studentė qė do tė ulen pėr herė tė parė nė bankat e fakulteteve, rreth 2% mė shumė se njė vit mė parė.

Gjithashtu u pėrcaktuan edhe kuotat e dyta qė do tė jenė 300 si dhe ato tė transferimeve qė do tė jenė 500, ndėrsa 100 pėr tė huajt.

Sipas qeverisė brenda territorit shqiptar do tė pranohen 29.390 persona, jashtė trojeve tona 700 dhe pėr tė verbėrit dhe ballkano-egjiptianėt janė nga 20 kuota pėr secilin gup.

 

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Idea

Publikuar nga: Gazeta Idea

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos