Matura 2013, MASH: 400 lekėpėr tė parė testin e Matematikės

Të tjera rreth shkrimit PDF/Notat per 50 mije maturante TIRANE - Specialistėt e Ministrisė sė Arsimit dhe tė Shkencės, nėpėrmjet njė udhėzimi tė posaēėm, njoftojnė maturantėt se ata qė kanė dyshime se testi nuk u ėshtė vlerėsuar mirė, mund tė bėjnė njė kėrkesė pranė shkollės sė tyre pėr tė parė fotokopjen e testit tė korigjuar.

Tė gjithė tė pakėnaqurit me notat kanė afat deri me datė 5 korrik pėr tė dorėzuar ankesėn pranė shkollės sė tyre, ankesa tė cilat mė datėn 6 korrik, ēdo shkollė e vendit duhet t’i dėrgojė pranė drejtorisė arsimore tė rrethit me listėn emėrore tė maturantėve qė kanė ankesa sė bashku me fotokopjen e madat arkėtimit. Ndėrkohė qė me datė 7 korrik tė gjitha drejtoritė arsimore tė vendit i dėrgojnė ankesat nė ministrinė e Arsimit, ku edhe bėhen gati fotokopjet e kėrkuara nga tė rinjtė.
 
TARIFA
 
Por pėr tė marrė dhe parė fotokopjen e testit tė tyre tė rinjtė duhet tė paguajnė 400 lekė tė reja. Fotokopjen e testit mund ta kėrkojnė tė gjithė ata tė rinj, tė cilėt, pasi kanė parė notėn me tė cilėn janė vlerėsuar, mendojnė se testi i tyre nuk ėshtė vlerėsuar drejt.

Kėshtu qė ata kėrkojnė tė marrin njė fotokopje tė testit tė vlerėsuar dhe tė shikojnė se sa pikė i ėshtė dhėnė pėr secilėn zgjidhje tė 25 pyetjeve qė janė testuar. Ministria e Arsimit ka deklaruar se pavarėsisht faktit qė tė rinjtė kanė tė drejtė tė shikojnė fotokopjen e testit, nuk do tė ketė ndėrhyrje nė sistemin e notave tė publikuara tashmė.

I vetmi rast kur do tė ndėrhyhet dhe tė ndryshohet nota qė tashmė ėshtė publikuar nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės, ėshtė vetėm kur konstatohet se ėshtė bėrė njė gabim njerėzor nė mbledhjen e pikėve. Pra kur pikėt qė i janė dhėnė pėr ēdo ushtrim maturantit nuk janė mbledhur mirė, dhe nota si pasojė e gabimit nota ėshtė mė e ulėt.

Sipas Drejtorit tė Qendrės Kombėtare tė provimeve, Alfons Harizaj, vetėm nė kėtė reast do tė ketė ndryshim tė rezultatit final. Ndėrkohė qė pėr tė gjitha rastet e tjera, fletėt e testit nuk i nėnshtrohen njė procesi tė dytė vlerėsimi, pasi sipas MASH, specialistėt qė janė marrė me vlerėsimin e tyre ėshtė e pamundur qė tė kenė bėrė gabim nė vlerėsimin me pikė tė pėrgjigjes sė dhėnė.

Sipas procedurės sė vendosur nga MASH pėr korigjimin e testeve, ēdo fletė e dorėzuar korigjohet nga dy specialistė tė ndryshėm, qė nuk komunikojnė me njėri-tjetrin. Nėse midis kėtyre dy vlerėsimeve ka diferenca nė pikė, atėherė kjo fletė kalon pėr njė kontroll tė tretė, qė vendos edhe pikėt pėrfundimtarė.

Ēdo vclerėsues kur korigjon testin i referohet variantit tė zgjidhur qė ka publikuar Ministria e Arsimit. Nė kėtė mėnyrė kėrkesa pėr tė parė fotokopjen e testit, dhe pagesa prej 400 lekėsh tė rinj, nuk do tė shoqėrohet me ndryshim rezultati, por vetėm sa do tė qetėsojė maturantėt.

E njėjta praktikė ėshtė ndjekur edhe pėr testin e Letėrsisė, ku tė rinjtė kanė tė drejtė tė shikojnė fotokopjen e testit, por jo tė ankohen pėr mėnyrėn se si janė vlerėsuar. Tė shtunėn qė sapo lamė pas, maturantėt iu nėnshtruan edhe proves sė fundit tė maturės shtetėrore pėr vitin 2013, duke dhėnė provimet me zgjedhje.

Pritet qė notat e lėndėve me zgjedhje tė dalin pas datės 10 korrik, dhe mė pas do tė bėhet edhe llogaritja se me sa pikė hyn nė garė pėr nė shkollėn e laretė secili nga 50 mijė tė rinjtė e sivjetshėm.

Shkrimi u botua sot nė gazetėn Shqiptarja.com (prin) 02.07.2013
 
Redaskia Online
(b.m/shqiptarja.com)

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Shqiptarja.com

Publikuar nga: Shqiptarja.com

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos