Policia greke vret shqiptarin e arratisur, ekzekutohet Marian Kola

burgu-trikalaGreqi- Policia greke ka ekzekutuar sot njė prej shqiptarėve tė arratisur nga burgu i Trikalas, pas njė shkėmbimi zjarri. Ngjarja ėshtė shėnuar nė fshatin Vrosina tė Sulit, ndėrsa viktima ėshtė Marian Kola.

Mediat greke shkruajnė se shqiptari ishte identifikuar nga forcat greke, por ai ka hapur zjarr ndaj tyre dhe pas disa minutash tė shtėna zjarri ai ėshtė vrarė, ndėrsa i arratisuri tjetėr Ilir Kupa ka mundur tė arratiset sėrish.

Nga shkėmbimi zjarrit ka mbetur i plagosur njė polic, i cili u dėrgua nė spital pėr mjekim. Prej disa javėsh policia ėshtė vėnė nė ndjekje tė dy shqiptarėve tė mėsipėrm, tė cilėt ndodheshin nė kufi me Shqipėrinė nė tentativė pėr tė kaluar nė territorin shqiptar. Marian Kola akuzohet pėr vrasjen e njė vajze 25-vjeēare dhe tė njė polici 37-vjeēar.
Nė njė tjetėr aksion tė zhvilluar mė 2 korrik u vranė dy shqiptarė tė tjerė. Autoritetet thanė se dy meshkuj, Edison dhe Flamur Lika, u vranė pasi u rrethuan nga njėsia speciale e policisė Ekam pranė qytetit tė Koniska-s-it nė Greqinė qendrore. Njė tjetėr i tretė i arratisur ėshtė duke u kėrkuar.
Raporte tė pakonfirmuara sugjerojnė se njė nga tė burgosurit e vdekur ishte 25-vjeēari Edison Lika dhe viktima tjetėr ishte njė i afėrm i tij, edhe ai i arratisur gjatė pushimit nė burg.
Burime pėr ‘Kathimerini’-n thanė se dy shqiptarėt ishin etiketuar nė zonėn e Greqinė qendrore tė hėnėn pėrmes pėrdorimit tė kamerave Thermographic. Ndėrsa ata kanė qenė nė arrati, akuzohen pėr vdekjen e njė gruaje 25-vjeēare dhe tė njė 37-vjeēari nė njė bllok tė policisė rrugore nė afėrsi tė fshatit Distomo, muajin e kaluar.
Njė total 11 tė burgosur shqiptarė kishin ikur nga burgu nė muajin mars.

 

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Idea

Publikuar nga: Gazeta Idea

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos