Rrugės pėr nė plazh, ku tė gjithė shqiptarėt nxitojnė pėrtė thyer qafėn

plazh-rrjesht—-Nga Mentor Kikia—-

Tė dielėn, shqiptarėt me banim nė Tiranė shkuan nė plazh. Ishte piku i verės dhe dita mė e nxehtė deri atėditė. Nisja ishte e organizuar. Tė gjithė mendojnė qė tė udhėtojnė shpejt pėr t’i shpėtuar trafikut dhe tė gjithė nisen nė orėn 08:00 tė mengjesit. Por trafiku ėshtė rėnduar qė tek mbikalimi i kthesės sė Kamzės. Autostrada ėshtė bllokuar dhe pėrgjatė nja 300-400 metrave ėshtė krijuar njė lumė makinash. Sapo ndalon, (pasi ske ku tė shkosh) nga pas vijnė boritė e makinave. Ai qė ėshtė pas kėrkon tė ecė. Por nuk e ndihmojmė dot, edhe pse intesiteti i borive shtohet. Qė pėrtej duket se autostrada ėshtė e lirė, qė do tė thotė se aty ku ėshtė koka e karvanit ka ndodhur njė aksident. Mė tė paduruarit zbulojnė njė shteg qė tė nxjerr nga austostrada nė rrugėn dytėsore dhe befas tė gjithė kėrkojnė tė futen nė atė shteg. Me shpejtėsi rrufe bllokohet dhe rruga dytėsore. Siē mund tė kuptohet, disa nga ata qė nxitonin, nxitonin edhe mė shumė dhe nuk pritėn radhėn por u futėn kundravajrtje, duke e paralizuar trafikun edhe nė rrugėn dytėsore. Pas pak asgjė nuk lėvizte. Pak mė tutje, nė rrugėn dytėsore, njė autoambulancė mė kot gulēonte me sirenėn e saj pėr tė ēarė. Dikush kishte thyer qafėn nė aksidentin qė kishte bllokuar autostradėn, por askush nuk mund t’i shkonte nė ndihmė.

Pas gjysmė ore policia kishte larguar makinat e pėrfshira nė aksident dhe karvani filloi tė lėvizė. Njė banor me targa Tirane kishte nxituar mė shumė se ēduhej e ēmundej dhe i ishte ngjeshur nga pas njė furgoni. Fėmijėt kishin mbetur me kamardare nė anė tė rrugės ndėrsa drejtuesi i makinės, do i binte mė pėr shkurt, nga spitali. Pa bėrė as 500 metra rrugė, sėrish njė tjetėr bllokim. Sėrish i njėti skenar. Policia kishte tėrhequr makinat e pėrshfira nė aksident, nja 3 a 4 tė tilla dhe kortezhi nisi sėrish tė lėvizė. Mė tė paduruarit, me nga 5 njerėz nė sedilet e pasme e me fėmijė qė kishin vėnė qė nė shtėpi krahėt e fryrė pėr tė notuar, parakalonin nga e djathta, duke u futur nėpėr ferra..

Mesa duket, shumica janė pėr nė Gjirin e Lalėsit. Nė Durrės nuk shkohet mė. Kėshtu thonė tė gjithė nė Tiranė, ata qė nuk kanė blerė njė apartament nė bregdet. Pėr nė Gjirin e Lalėsit tė ēon njė rrugė me dy kalime, por qė shqiptarėt me banim nė Tiranė e kthejnė shpejt e shpejt nė rrugė me dy kalime, vetėm vajtje. Por ndodh qė dikush duhet tė udhėtojė edhe nė sensin tjetėr, por e ka gabim. Tė gjithė nxitojnė tė ikin sa mė parė nė plazh, ndaj dhe e bllokojnė shpejt e shpejt rrugėn. Nja dy policė qė munohen me tabela nė duar tė vėnė rregull arrijnė ta cbllokojnė, por vetėm pėr pak kohė. Pas nja dy kilometrash rruga ėshtė bllokuar sėrish. Nuk ishte mė aksident. Njė njėsi qė ofronte shėrbimin nė zbukurimin e nuseve tė fshatit, e kryente aktivitetin nė rrugė. Njė 5 makina kishin parkuar njėra pas tjetrės pikėrisht nė rrugėn ku duhet tė kalojnė edhe ata qė nxitojnė edhe ata qė nuk nxitojnė, pėr nė plazh. Ato po bėheshin gati pėr tė shkuar tė merrnin nusen, duke u lidhur me shirita e duke u mbushur me tollumbace. Njė herė martohet njėriu, hallall bllokimi i rrugės.

Mė nė fund udhėtimi futet nė hullinė e tij normale. Dendėsia e makinave bie pak dhe ja ku iku dhe kjo peripeci. Por, jo! Nė njė segment tė drejtrė tė rrugės, fshatarėt e zonės kanė vendosur tendat prej kashtash e kompesatash pėr tė shitur fruta e perime. Tani shqiptarėt me banim nė Tiranė kanė ndaluar njėri pas tjetrit nė rrugė dhe po blejnė domate, rrush, pjeshka e shlqinj pėr ti ngrėnė nė plazh. Ētu thuash? Plazhi kėrkon ushqim. Tė ha deti,- thonin nė kohėn kur niseshim nė plazh dhe merrnin me vete bukė me djathė e me vezė dhe ktheheshim nė shtėpi tė uritur. Ndaj dhe plazhistėt tanė kanė vendosur tė mbushin bagazhet me fruta e perime.

Pasi kalojmė edhe kėtė pengesė mė nė fund po arrijmė. Por bėjmė kujdes ti hapim rrugėn gjithkujt qė nxiton shumė. Bėjmė kujdes se parakalimet bėhen edhe nga e majta edhe nga e djathta. Tė gjithė nxitojnė. Po shkojnė nė plazh dhe nxitojnė sikur ai roja i komunės, qė u merr 100 lekė taksė njė nė 5 makina qė ndalojnė t’ia japin, tė kishte vendosur orar.

Epo vapė, ditė e dielė, kanė qenė njė javė nė punė shqiptarėt me banim nė Tiranė dhe mezi e presnin njė ditė freskie nė plazh. Le t’i mirėkuptojmė. Edhe fėmijėt mezi presin tė shkojnė nė det dhe i nxisin prindėrit tė ecin mė shpejt. Po kur kthehen nė shtėpi ēfarė dreqin kanė qė fluturojnė kėta shqiptarėt me banim nė Tiranė? A thua mbyllen portat e Tiranės tek rrethrrotullimi i Zogut tė Zi? Kėtė s’kam pėr ta mėsuar dot kurrė.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Idea

Publikuar nga: Gazeta Idea

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos